Pajusi külamaja juures avati pidulikult sepisvärav

Pajusi külaselts otsustas Eesti Vabariigi juubeliks uhke sepistatud värava kinkida. Möödunud laupäeval, vahetult enne üleriigilise lõõtspillipäeva algust Pajusi mõisapargis ning selle läheduses avati piduliku tseremooniaga sepisvärav Pajusi külamaja kõrval.


Pajusi vallavolikogu esimehe Toomas Teppo sõnul on tänapäeval kodu mõiste laiemaks muutunud ja inimese jaoks pole kodu enam pelgalt tema kodumaja ja koduõu, vaid ka koduküla, kodulinn, kodumaakond ja oma riik. Seetõttu tahavad inimesed hoida, korrastada ja kaunimaks muuta ka oma lähemat koduümbrust, mis ulatub kaugemale korteri välisuksest ja koduhoovist. Nii on nõukogude perioodil rääma jäänud mõisapargi servas võssa kasvanud ja lagunevatest varemetest saanud Pajusi külaseltsi eestvedamisel, Pajusi valla toetusel ja erinevate projektide toel, kaunis Pajusi külamaja. Kui Pajusi külaseltsi liikmed oma külamajas koos istusid ja arutasid, mida kinkida oma riigile aga ka oma kogukonnale Eesti Vabariigi 100. juubeliks, jõudsid nad järeldusele, et selleks võiks olla külaelanike abiga valmistatud ja paika pandud värav. Pajusi külaseltsi liikmete hinnangul sobib see eriti hästi kingituseks, sest asub erinevate osaliste koostöö tulemusena valminud Pajusi külamaja kõrval. Peale praktilise kasu on väraval ka sümboolne tähendus, sest ükskõik kuhu elutee inimese viib, on koduvärav tagasi tulles talle alati avanemas.

Külaliikumise Kodukant Jõgevamaa ühendust esindanud Liia Lust lausus, et külaliikumine Kodukant on EV 100 koostööpartner nendes projektides, mida viiakse ellu Eesti külades. Sellised plaadid, millelt eemaldati kate väravalt Pajusi külamaja juures, saavad paljud teisedki objektid. Pajusi külamaja juures asuvat väravat tähistav plaat on esimene omataoline Jõgevamaal. Pajusi lugu on külaliikumise Kodukant kodulehel videona nähtav ja seda esitleti augusti alguses Viljandimaal teoks saanud 12. Maapäeval, kus osales ka president Kersti Kaljulaid.

Värava avamisel kõnelenud Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots lausus Põltsamaa valla Kalme küla elanikuna, et toob Pajusi rahvale tervitusi nii naaberkülast kui Põltsamaa linnast. Põltsamaa linna piir veel Pajusi vallaga kokku ei puutu, aga üsna varsti on see nii. Jaan Aiaotsa sõnul on tal meeldiv näha, kuidas Pajusi külaseltsi eestvedamisel korraldatavate ettevõtmiste juures on ühendatud külainimeste aktiivne tegevus, kohaliku omavalitsuse, erasektori, Eesti riigi ja Euroopa Liidu toetus. Naaberküla esindaja tõdes, et värav on tõesti sümboolse tähendusega. Kodu on meile kallis ja ka kodumaja juurde kuulub enamasti koduvärav. Jaan Aiaots avaldas lootust, et metallvärav peab vastu sajandeid.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus