Paju Talu Kaubandus jõudis väikeettevõtete edetabelis väärikale kohale

Ettevõtte omanik ja juht Toomas Tõnts põhjendas edu uue sigala valmimisega. Praegust majandusolukorda peab ta aga seakasvataja vaatevinklist ellujäämise kursuseks.

Äripäev võttis Gaselli Topi koostamisel arvesse väikeettevõtete 2004., 2005. ja 2006. aasta majandustulemusi. Edetabelisse pääsemiseks ei tohtinud sel ajavahemikul kahjumit olla ning oluliseks peeti kasumi ja käibe kasvu.

Edu tõi uus sigala

Osaühingu  Paju Talu Kaubandus juht Toomas Tõnts ütles, et 15 töötajaga põllumajandusfirmale tõi majandusajalehe paremusjärjestuses seitsmenda koha saavutamiseks vajaliku käibe ja kasumi kasvu uue sigala ostmine  Pauastvere  külas.

“2006. aasta aprilli lõpus ostsime farmi koos sigadega ja hakkasime seda nüüdisajastama. Ehitasime töötajate olmeruumid ja kontori. Möödunud aasta oktoobris valmis moodne lägahoidla. Ühtlasi muretsesime  uued söödaseadmed ja korraldasime söötmise ümber nii, et seda protsessi juhitakse nüüd arvutiga. Kokku oleme uude sigalasse  praeguseks investeerinud 10 miljonit krooni,” rääkis Tõnts.

Paju Talu Kaubanduse sigalas on 3000 siga. Põhikarja moodustavad eesti valget tõugu sead.  Firmal on Põltsamaal Jõe pood, kus turustatakse viiendik toodetavast lihast. “Oma kauplus õigustab end igati ja plaanime seda laiendada. Samuti müüme sealiha ka Põltsamaa ettevõttele Vecordia, viime seda Tallinna turule ja realiseerime ka Venemaal,” lisas ettevõtte juht.

Rasked ajad tuleb üle elada

Tõntsu sõnul on suhted idanaabriga seakasvatust tugevasti mõjutanud. “2006. aastat võib lugeda igati kordaläinuks ja 2007. kestis edu kuni “pronksiööni “.

Nüüdset  majandusolukorda võiks aga nimetada ellujäämise kursuseks. Praegu on eluskaalus turustamisel suures koguses sealiha kilohind 14,3 krooni, aasta tagasi oli see aga 19,7 krooni. Seevastu jõusööda hind on kasvanud 2 kroonilt 4,3 kroonini. Nii on tekkinud käärid ja pealegi on turg Poola sealiha täis,” rääkis  Tõnts.

Keerulised ajad tuleb aga vastu pidada. Paju Talu Kaubandusel on palju abi ja tuge koostööpartnerite mõistvast suhtumisest ja  sellest, et söödaks vajalikku teravilja talus ise kasvatatakse.

“Loodame, et mõne kuu möödudes on kõige raskem periood  seakasvatuses möödas, ” ütles väikeettevõtete paremusjärjestuses väärilise koha saavutanud põllumajandusfirma juht.

Paju Talu Kaubandus
*15 töötajat
*Farm osteti 2006. aasta lõpus
*Samal aastal valmisid olmeruumid ja kontor
*2007. aasta oktoobris valmis uus lägahoidla
*Investeeritud on kokku 10 miljonit krooni
*Ettevõttel on 3000 siga
*Viiendiku lihast turustab firma oma poes

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus