Näitusel on ühtekokku viieteistkümne autori päikesejäädvustused. Nende hulgas on nii tavalisi harrastajaid kui ka fotograafina leiba teenijaid, nii Jõgeva kandi inimesi kui ka tallinlasi. Päikese-näituse üleskutsega juhtus nimelt selline kentsakas asi, et mingil seletamatul moel sattus see Tallinnas ilmuvasse Linnalehte, nii et ühtäkki hakkasid näituse korraldajale Reine Koppelile helistama ja oma pilte pakkuma ka pealinlased.
“Enamik neist kaotasid küll, kuuldes, et näitus toimub Jõgeval, huvi asja vastu, ent neli autorit otsustasid oma pildid siiski siia saata,” ütles Reine Koppel.
Kuna kultuuriseltsi Vanaveski liikmeskonnas on suur osakaal teadusinimestel, st Jõgeva Sordiaretuse Instituudi töötajatel, pole ime, et piltide juurest seinalt võib leida Eesti Entsüklopeediast pärit tsitaadi, kus kirjas olulisemad Päikese kui Maale lähima Galaktika tähe kohta käivad andmed. Päikese kaugus maast on näiteks 149,6 miljonit kilomeetrit ja läbimõõt 1,392 miljonit kilomeetrit, ta on kuum kiirgav gaaskera, mis on tekkinud 4,5 miljardit aastat tagasi tiheda kosmilise gaasipilve kokkutõmbumise tagajärjel ning millest on vahetult näha ainult välisosa ehk atmosfäär.
Päikeselisel päeval taevasse vaadates me eelöeldule vaevalt ka siis mõtleksime, kui see meile koolitundidest meelde oleks jäänud. Veelgi vähem mõtlesid ilmselt Päikese füüsikalistele parameetritele näitusepiltide autorid. Sest enamasti on nende päikese-nägemused romantilised. Paljud autorid on viitsinud isegi pildi sünniloo paberile panna, et vaatajad seda lugeda saaksid. Allakirjutanule meeldis miskipärast hirmsasti just Tarmo Kanniku kirjutatud lugu ? ilmselt selle filosoofilise sõnumi pärast. Siin see lugu on:
“Karge hallane novembrihommik ? inimest tihedalt täis. Olime teel idast läände ? päikesega koos. Reisikaaslane peatas auto, et päikest pildistada. Autost väljudes heitis ta pilgu päikesetõusule, veendus hetkega, et parim aeg selleks on möödas, ning ütles: ?Enam ei saa head pilti.?
Minule ei meeldi, kui inimene ütleb proovimata, et ei saa või ei oska. Haarasin tema käest fotoaparaadi. Nüüd arvab temagi, et sellest sai hea pilt, millesse on kätketud sõnum.?
Kogu näituse saatesõnas on kultuuriseltsi Vanaveski liikmed aga viidanud sellele, et kuigi Päike asub meist väga kaugel, asub tema peegeldus meie endi sees, sügaval südamesügavikus. Ja me teame, et kui vahel satuvadki olema raskemad ja pimedamad ajad, lähevad need varsti mööda. Loodetavasti aitab päikese-piltide näituski jõgevlastel valguse uue võidukäigu saabumist ära oodata. Näitus jääb üles jaanuari keskpaigani.
RIINA MÄGI