Päike ja kuumus ohustab enim lapsi ning vanureid

?Päikesepiste võib saada pikalt kuuma päikese käes viibides, sest katmata pea kuumeneb üle,? selgitas päikesepiste tekkepõhjust Jõgeva maakonna tervishoiu peaspetsialist ja Tartu Maarjamõisa haigla polikliiniku perearst Hiie Koppa.

“Päikesepiste saanud inimesel tekib peavalu, iiveldus, tasakaaluhäired, raskemal juhul kaotab ta teadvuse. Teadvuse kaotus on tugeva päikesepiste tunnus ja sel juhul tuleks kindlasti kutsuda kiirabi. Kergema juhtumi puhul aitab jahedas keskkonnas keha maha jahutamine ja vedeliku tarbimine,” rääkis Hiie Koppa.

Arsti sõnul võib kuumarabanduse saada ka palavas ruumis viibides, näiteks saunas, kus organism kuumeneb üle. Samuti on kuumarabanduse oht palavas ruumis füüsilist tööd tegijatel. Tekib peavalu, iiveldus, nõrkus, südamekloppimine ja keha võib üles tursuda. “Nagu päikesepiste puhul, tuleks ka kuumarabanduse korral viia inimene jahedasse kohta ja anda talle palju jahedat jooki,? ütles doktor Koppa.

Vähemalt paar klaasi mineraalvett päevas

“Kuumarabanduse või päikesepiste saamine oleneb mitmest tegurist, näiteks inimese tervisest ja vanusest, samuti õhutemperatuurist ja ajast, kui kaua kuumas keskkonnas viibitakse,? selgitas Koppa.

“Eriti peaksid end kaitsma lapsed ja eakamad inimesed, kellel on nõrgem organism. Kuuma päikese eest peaksid end hoidma ka näiteks südamehaiged, suhkruhaiged, ülekaalulised, kilpnäärme alatalituse all kannatavad inimesed ja ka füüsilise töö tegijad,? lisas ta.

Kuumarabanduse ja päikesepiste vältimiseks tuleks hoiduda liiga kaua kuumas keskkonnas viibimast, päikese käes olles tuleks alati kanda peakatet. Väga tähtis on ka vedeliku tarbimine. “Tuleks juua vähemalt paar klaasi vedelikku päevas, organismile on kõige kasulikum, kui joote mineraalvett,? soovitas arst.

TRIIN SAAR

blog comments powered by Disqus