Paides vaeti Kesk-Eesti kui ettevõtluspiirkonna plusse ja miinuseid

?Mess on üritus, kus ettevõtjad saavad suurepäraselt ja atraktiivselt tutvustada oma toodangut ning luua uusi suhteid. Kogemused näitavad, et pärast messi on suurenenud mitmete firmade toodang ja kasvanud klientuur. Paraku puudub aga mitmetel maapiirkonna ettevõtetel, eriti nendel, kes oma tegevust alustavad, messil osalemiseks vajalik raha,? rääkis Aivar Kokk, kes firmajuhina Jõgeval Kesk- Eesti messi korraldas.

Raplamaa Arendus-ja Ettevõtluskeskuse juhataja Janek Kadarik ütles, et Raplas pole küll oma messe korraldatud, kuid umbes 15 Rapla firmat osales regulaarselt nendel üritustel teistes maakondades ja selleks kasutati ka messitoetust.

AS Norby Telecom juhataja Urmas Jõgi pidas ettekande teemal ?Kesk-Eesti ärivõimalused?. Selles piirkonnas on ettevõtjatele üheks probleemiks maksuvõimeliste klientide vähesus. Kaubanduses on Kesk-Eestis hakanud domineerima ketikaubandus. ?Vürtspoodidel? on aga võrdlemisi raske äritegevust arendada,? rääkis Jõgi.

Aivar Kokk avaldas arvamust, et Kesk-Eestis on ettevõtlustegevuseks üsnagi head tingimused, selle tingib geograafiline asend, sest ollakse enam-vähem võrdses kauguses nii Tallinnale kui Tartule.

Rapla firma OÜ Koduvalgus juhataja Avo Kull: ?Sisemaal tuleb majandustegevuse arendamisel kasuks asjaolu, et töötajad ei esita siin palga saamise suhtes selliseid tingimusi nagu Tallinnas. Samas tuleb Kesk-Eestis asuvatel ekspordiga tegelevatel ettevõtetel kulutada rohkem raha transpordile, sest asjaajamiseks tuleb sageli Tallinna sõita.?

Avo Kull, kes on ka puidust valgusteid tootva firma AS Optima asutaja, pidaski Paides ettekande teemal ?Kuidas edukalt eksportida?. ?Soovitaksin ekspordiga tegelevatel ettevõtetel enne plaanitsetavat hinnatõusu välja uurida kootööpartneri kavatsused. Näiteks kui AS Optima teatas oma valgustite ostjale Inglismaal kavatsusest hindu tõsta, hakati samasuguseid valgusteid odavama hinna eest Hispaaniast tellima,? tõi Kull näite.

?Pidevalt räägitakse, et ettevõtjad vajavad koolitust. Minu kogemuste põhjal on aga parimaks koolitajaks elu ise,? mainis staa?ikas Rapla majandusmees.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus