Pagulaste jaoks ei jätku elamispindu

Sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna arupärimisele, kas omavalitsustel on pagulaste majutamiseks elamispindu, vastas enamik Jõgevamaa omavalitsusi: “Ei, kõik on täis!”

Torma vallavanem Triin Pärsim võttis pagulasküsimuse vallavalitsuse istungil arutluse alla ning valla ühine seisukoht on, et praegu pole Torma vallas isegi pagulaste ajutiseks majutamiseks võimalusi. “Meil pole isegi oma inimeste tarvis sotsiaalpindu ning seda me ütlesime ka sotsiaalministeeriumile,” kinnitas vallavanem.

Juhul, kui Torma valda peaks kohustuslikus korras pagulasi saadetama, peab vallavanema sõnutsi sellega kaasnema ka rahaline toetus. “Meil on hooneid küll, kuid need pole elamisväärsed. Kui meie valda ikkagi pagulased määratakse, siis peab kaasnema ka mingi pearaha, millega elamispinnad korda teha,” lisas Pärsim. 

Parem elu linna lähedal

Mis puutub pagulastesse üldisemalt, siis on Torma vallavanema arvates maapiirkondades nende integreerimine äärmiselt keeruline. “Kuidas toimiks keeleõpe? Meil on küll olemas laste jaoks kohti koolides ja lasteaias, kuid vanematele töökohti ei jätku. Arvan, et linnalähedased omavalitsused oleksid pagulastele parem paik elamiseks,” märkis Torma vallavanem.

Jõgeva linnapea Aare Olgo selgitas, et Jõgevalgi pole vabu elamispindu, kuhu pagulasi paigutada, seetõttu ei ole Jõgeva linn pagulaste vastuvõtmiseks valmis. “Kui meile pagulaste vastuvõtmine kohustuslikus korras määratakse, tuleb nad loomulikult vastu võtta, kuid meil pole neid kuhugi elama panna,” nentis Olgo. Ka Jõgeva vallavolikogus oli pagulaste teema möödunud nädalal kõne all ning volikogu seisukoht oli Jõgeva linnaga sarnane – sotsiaalpindu napib isegi oma valla elanike tarvis. 

Saare otsustab oktoobriks

Pala vallavanem Jozsef Weinrauch ütles juba juuli lõpus, mil Tartus korraldati pagulasküsimuses kohtumine sotsiaalkaitseministri ja siseministriga, et Pala vallal pole võimalik pagulasi vastu võtta. “Me peame ikka oma valla kodanikega tegelema, pagulaste jaoks vahendeid ei jätku,” kinnitas Weinrauch.

Saare vallavanem Hannes Soosaar sõnas, et sotsiaalkaitseministri pöördumine pagulasküsimuses jõudis nendeni ajal, mil vallavalitsuse istung oli just peetud ning volikogu istung viidi läbi järgmisel päeval. “Sel korral ei jõudnud me teemat vallavalitsuse ja volikogu istungil arutada. Samas oli ministeeriumi pöördumine küllaltki üldsõnaline. Et end teemaga paremini kurssi viia, saatsime ministeeriumile täpsustavad küsimused ning teema tuleb arutluse alla 18. septembril vallavalitsuse ning 30. septembril volikogu istungil,” rääkis Saare vallavanem, lisades, et nende valla seisukoht pagulasküsimuses saab selgeks hiljemalt oktoobriks.

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus