Päevakeskus on koduks eakatele ja erivajadustega inimestele

Põltsamaa vallas Adaveres tegutseb möödunud aastast uus asutus nimetusega Põltsamaa valla päevakeskus. Varem tegutses samades ruumides Adavere põhikooli õpilaskodu ning Adavere Mõisa selts. Praeguses päevakeskuses on leidnud endale ajutise või ka alalise kodu nii eakad kui ka erivajadustega inimesed.


„Me pakume siin eakatele inimestele täispansioni teenust. Kui inimene saab ise hakkama hügieenitoimingute ja söömisega, aga ei suuda iseseisvalt kodus toime tulla, siis on meie päevakeskus just talle õige koht elamiseks. Need inimesed elavad siin nagu oma kodus, aga me toetame neid läbi erinevate sotsiaalteenuste. Siin pestakse nende pesu, pakutakse kolm korda päevas süüa, on võimalus duši all käia, sotsiaaltransporti kasutada, võtta osa päevakeskuse erinevatest tegevustest ja üritustest,“ selgitas Põltsamaa valla päevakeskuse juhataja Heiki Rosin.

Kohamaksumus suhteliselt madal

Erinevus tavahooldekoduga von selles, et meil ei ole siin nädalavahetustel töötajaid, me ei vaheta mähkmeid, ei osuta meditsiinilist abi. Ühesõnaga, me ei paku hooldusteenust.

Tänu sellele on meie päevakeskuse kohamaksumus suhteliselt madal võrreldes hooldekodu kohamaksumusega. Meie eesmärgiks on, et eakas saaks võimalikult kaua ise hakkama ja suudaks oma pensionist teenuse eest tasuda. Meie täispansioni teenuse kohamaksumus on eakale 363 eurot kuus,“ sõnas Rosin.

Teenuste osutamist toetab igati ka Põltsamaa vallavalitsus. Päevakeskus pakub täispansioni teenuse klientidele möbleeritud ja voodivarustusega sooja ning mugavat tuba. Soovi korral saab eakas ise oma toa sisustada ja üks inimene ongi enda isiklikud asjad sinna kaasa võtnud. Osa eakatest elab päevakeskuses ainult talvisel ajal, sest suvel saavad nad ka oma kodus hakkama. Kolmapäeviti on päevakeskuses toolivõimlemine, mida juhendab Maimu Lomp Paidest.

„Siia tulevad võimlema ka kohalikud eakad ja see maja siin on ühtlasi kogukonna kokku saamise paik,“ rääkis Heiki Rosin.

Maja teises pooles elavad erihoolekandeteenust vajavad kliendid. Päevakeskus pakub toetatud elamise ja igapäevaelu toetamise teenust. Toetatud elamise teenusele on olemas kümme ja igapäevaelu toetamise teenusele 20 kohta. Esimest teenust pakutakse praegu kahele kliendile ja teist teenust kaheksale kliendile, nendest kahele igapäevaelu toetamise teenust päeva ja ööpäeva hoiuga. Toetatud elamise teenuse kliendid tasuvad toidu ja majutuse eest ise, ülejäänud teenusega seotud kulu katab sotsiaalkindlustusamet riigi eraldatava rahaga.

Erivajadustega kliendid vajavad erilist hoolitsust

Erihoolekandeteenust vajavate inimestega tegelevad päevasel ajal kaks tegevusjuhendajat. Adavere päevakeskuses pakutakse kahte erinevat igapäevaelu toetamise (IET) teenust, millest üks on tava IET teenus, mida osutatakse kuuele inimesele. Sellisel teenusel olev klient tuleb hommikul kohale ja läheb õhtul koju tagasi ning veedab oma päeva erinevate tegevustega. Sellist inimest suunatakse, õpetatakse, juhendatakse, aidatakse.

Teine igapäevaelu toetamise teenus on autismispektriga klientidele, kes vajavad alalist tähelepanu, pidevat abi hügieenitoimingutes, söömises jne. Üks kahest autismi spektriga IET kliendist viibib majas ööpäevaringselt esmaspäevast reedeni. Õhtupoolikul tulevad päevakeskusesse hooldustöötajad, kes tegelevad autistist kliendiga õhtusel ja öisel ajal.

Tegevusjuhendaja Monika Saska sõnul tehakse klientidega kõike koos. Olgu selleks talvel lume koristamine, suvel akende pesemine, tegevusruumide koristamine, lisaks veel erinevad käelised tegevused, üritused jne. Kliendid leiavad endale läbi teraapilise töö ja tegemiste rakendust. Kliendid on Monika sõnul erinevad. Kolm korda nädalas päevakeskuses viibiv Kadri saab paljude toimingutega ise hakkama, aga Krista vajab alalist tähelepanu ja abistamist.

„Vova teeb väga ilusat käsitööd ja tal on hästi arenenud peenmotoorika. Tõnise peenmotoorikat arendasime kasutades selleks trummikomplekti,“ selgitas Heiki Rosin. Selline võimalus sai Tõnisele päevakeskusse loodud ning ta on juba mitu erinevat rütmi selgeks õppinud. Tõnis saab hakkama ka lume lükkamise, muru niitmise ja muude majapidamistöödega. Kahte sügava liitpuudega IET kliendiga tegelev Marika Matvei lausus, et tema hoolealustele Evelinile ja Karlile tuleb pidevalt õpetada käelist tegevust ning aidata neid hügieenitoimingutes.

„Nemad ise suurt midagi ei tee,“ lausus Marika Matvei. Marika töötas varem samas majas kasvatajana sellel ajal kui seal õpilaskodu tegutses. „Nende lastega polnud nii keeruline tegeleda kui praeguste klientidega, aga nad polnud ka tavalised õpilased. Praeguse töö tegemiseks käisin vastaval koolitusel,“ rääkis ta.

„Teenusele võtame eelistatult Põltsamaa valla inimesi, kuid hetkel on meil teenusel ka üks erihoolekandeteenust vajav inimene Järvamaalt. Praegu on meil vabu kohti nii täispansioni teenusele kui ka erihoolekandeteenustele“ kinnitas Põltsamaa Valla Päevakeskuse juhataja Heiki Rosin.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus