Päev täis teatrit, emotsioone ja mälestusi

Aga milleks kõik see suur töö ja vaev? Vastus on imelihtne ? väike sünnipäevalaps, Torma kooli draamaring OFF pidas koos oma pöidlahoidjate ja sõpradega pidu.

Täpselt viis aastat tagasi pani juhuse tahtel Tormasse õpetajaks tulnud noor, särasilmne, energiline ja ambitsioonikas Ülle Säälik aluse nüüd oma viiendat sünnipäeva tähistavale draamaringile OFF. Nende aastate jooksul on tema käe all ennast proovile pannud väga paljud poisid ja tüdrukud. Ta on sisendanud neisse palju enesekindlust ja positiivsust ning andnud oma õpilastele midagi väga erilist ? võimaluse end erinevate karakterite kaudu publiku ees avada. Ta on selle vähese ajaga suutnud luua ühe suure, sõbraliku ja kokkuhoidva näiteringipere.

Sünnipäevapeo eesmärgiks oli kutsuda kokku kõik endised ja praegused draamaringi liikmed, tutvustada uutele ja meelde tuletada vanadele OFFi pöidlahoidjatele nende aastate jooksul saavutatut ning koguda raha suvelaagrisse minekuks.

Ettevalmistused sünnipäevapeoks algasid kaks päeva varem. OFFi endised ja praegused liikmed kogunesid vanasse koolimajja, et aimu saada toimuvast  ja panna kokku kava. Ülle pakkus välja idee ja õpilased täiendasid seda oma mõtetega. Enne laialiminekut lauldi veel kitarri saatel mõned palad. Koduseks tööks jäi aga oma rollide ülekordamine ja meeldetuletamine.

Et kava läbiproovimiseks varem aega ei olnud, siis kogunesid kõik pühapäeva pärastlõunal rahvamajja. Kõigepealt toimus OFFi vanema grupi näidendi “Seda et…ei midagi” proov ja seejärel korrati veelkord üle päevakava. Sel ajal, kui noorem grupp harjutas näidendit “Oleks oleks olemas”, askeldasid vanemad liikmed köögis: lõikusid puuvilju, valmistasid morssi ja katsid lauda. Kes köögis tegutsemisega hõivatud polnud, harjutasid kõrvalruumis laule.

Külaliste saabumise ajaks elustus iga rahvamaja nurk: kus tehti hääleharjutusi, kus õpiti rolle, harjutati tantsusamme ning mängiti läbi väikseid näidendeid. Pealtvaatajates võis selline ootamatu teatri lavataguse elu keskele sattumine natuke imelik tunduda või isegi kohmetust tekitada, ent samas said nad teada, milline on teatri köögipool.

Pidu algas publiku väikestviisi narritamisega: tehti, nagu kuluks peo õige alguseni veel palju aega, sest näitlejatel on ikka veel midagi kadunud, puudu või ülearu.  Samal ajal istusid laval kivistunult ühte punkti vaatavad lapsed, kes pidasid ka tegelikult sünnipäeva, ainult et omal moel ? arvutimänge mängides.

Draamaringi noorem grupp esitas märtsi lõpus Tabiveres maakondlikel näitemängupidustustel esitatud näidendi “Oleks oleks olemas”. Ettekandmisele tulid veel stseenid varasematest näidenditest ning vanema grupi poolt Tabiveres esitatud täispikk näidend “Seda et.. ei midagi”. Õhtut juhtisid draamaringi endised liikmed Gert ?tukert ja Siim Pihlak, kes tulid oma ülesandega suurepäraselt toime. Näidendite vahepaladeks meenutasid ja  jutustasid osalejad mitmesuguseid seiku ja seoses nende ettevõtmistega.

Meeldejäävamad stseenid näidenditest olid “kaunite baleriinide” tants Merit Kalmu ja Jane Leebeni esituses, arhailises eesti keeles armastuse avaldamise stseen ilunäitlusest ?Leeni? Tuuli Lääne ja Siim Pihlaku esituses ning katkend möödunud aastal riigifestivalile pääsenud menukast teatritükist “Seotud”. Palju elevust tekitasid ka intervjuud draamaringi liba-juhendaja Ülle Sääliku (mängisid Gert ?tukert ja Siim Pihlak), maskoti Offu (Katrin Tähepõld) ning Torma Kooli libadirektori Toomas Aavasaluga (Martin Orumaa). Lisaks näidenditele kõlasid vahepeal ka laulud, näitamaks, millega ürituse “Pimedate ööde lood ja laulud” raames tegeldakse.

Pärast sünnipäevakava anti sõna külalistele. Torma vallasekretär Tiiu Lindsalu andis teada vallavalitsuse otsusest toetada draamaringi 1000 krooniga. Pärast tänukõnesid võttis sõna OFFi asutaja ja sünnipäevapeo organisaator Ülle Säälik. Tema kõnest jäi kõlama mõte, et kõige tähtsamad pole ühe hetke muljed, vaid mälestused, mis meile neist hetkedest jäävad. Samuti see, et kui iga päev jätkuks aega kõigega tegelemiseks, siis saavutataks palju rohkem, kuid põhiline on, et tehtaks midagi koos ja tuntaks sellest rõõmu.

Lõpuks paluti kõik kohalviibijad maitsma Ülle enda valmistatud Kräsupea-kooki. Kook oli väga hea, lapsed  kiitsid, et niisama hea kui viis aastat tagasi. Traditsiooni kohaselt küpsetab Ülle Kräsupead oma näiteringile iga õppeaasta lõpus. Pärast pidu  kiideti veel juhendaja loovust ja imestati selle üle, kust tal need mõtted lavastusteks küll tulevad.

Nagu pidulikud sündmused enamasti ikka, lõppes ka Torma draamaringi sünnipäev meeleoluka afterparty‘ga. Tantsiti Mika, Traffiku&Maarja, Fort Minori, Sunrise Avenue ning Avril Lavigne?i, Rufus Wainright?i, Kristjan Kasearu& Hele Kõre ning James Blunti järgi. Ning mitte üksnes ei tantsitud, vaid lauldi laval muusika saatel duette ja mängiti kitarri. Pidutseti kogu südamest.

ANU BARANIN

blog comments powered by Disqus