Pae Konsum läheb lammutamisele

Jõgeval Aia tänaval tegutseva Pae Konsumi püsiklientidel tuleb hakata järgmisest nädalast kesklinnas poes käima, sest esmaspäevast, 3. augustist on nende kodupood suletud. Aasta pärast peaks aga praeguse väsinud väljanägemisega kaupluse asemel seisma juba moodne kaubanduskeskus.


Jõgeva Majandusühistu juhatuse esimehe Toomas Vahuri sõnul suletakse Pae Konsumi uksed 2. augustil kell 22 ja sel aastal neid enam ei avata. Samas hoones tegutsenud mööblipood lõpetas tegevuse juba 25. juunist. Pae Konsumi teine naaber, firma Pae Pagarid annab oma viimase saia-, piruka- ja küpsisetoodangu 7. augustil ning läheb siis igaveseks hingusele. Seal ametis olnud inimesed asuvad tööle Jõgeva Majandusühistu kesklinna kaubahallis tegutsevas Konsumi Köögis ning selle kaubamärgi alt tuleb esimene pagaritoodang eeldatavalt oktoobris.

“Pae Pagarite amortiseerunud seadmeid me Konsumi Kööki ümber kolima ei hakka, vaid soetame sinna uued. Loodame, et tänu ümberkorraldustele saab meie pagaritoodang senisest atraktiivsema näo,” ütles Toomas Vahur.

Sellest, et Pae kaupluse hoone lammutatakse ja selle asemele uus ehitatakse, on Vooremaas mitut puhku juttu olnud. Nüüd on siis teada ka lammutustööde alguse kuupäev: see on lepingu järgi 26. august. 28. septembriks peaks vanast kauplusehoonest alles olema vaid mälestus.

Vana kauplusehoone lammutamiseks ning uue hoone projekteerimiseks ja ehitamiseks välja kuulutatud hankel tunnistati parimaks pakkumiseks OÜ Astlanda Ehitus oma: nende kasuks rääkisid nii soodne hind kui ka firma piisav kogemus sellelaadsete tööde teostamisel. Üldse osales hankel üheksa firmat. Astlanda Ehitus küsib vana poe lammutamise ning uue kaubanduskeskuse projekteerimise ja ehitamise eest umbes kaks miljonit eurot. Sellele summale lisandub käibemaks.

Ühes hankes

“Seekord võtame pangast investeerimislaenu,” ütles Toomas Vahur. “Me pole sellist võimalust seitsme-kaheksa aasta tagusest Mustvee Konsumi ehitamisest saati kasutanud: Torma, Tabivere ja Avinurme poe ning Siimusti poe laienduse rajasime oma raha eest.”

Praegu käib Pae Konsumi uue hoone põhiprojekti koostamine. Selle juures on aluseks juba varem firmas Stuudio 3 koostatud eelprojekt. Hoone mõne elemendi jaoks on siiski ka põhiprojekt olemas. Paralleelselt lammutustöödega alustab Astlanda Ehitus uue hoone rajamist.

“Tänu sellele, et panime lammutamise ja ehitamise ühte hankesse, saab ehitaja oma tööd mõistlikumalt korraldada ja mehhanisme efektiivsemalt kasutada,” ütles Toomas Vahur.

Uus hoone tuleb ühekorruseline ning lisaks Konsumi tüüpi kauplusele leiab seal koha ETK süsteemi ehituspood ehk E-Ehituskeskus. Rajatakse ka teatud kogus rendipinda, millel hakkavad tegutsema apteek, lillepood ning võib-olla ka pitsakiosk või -baar.

“E-Ehituskeskus tegutseb praegu kesklinnas, kus sellel napib kauplemisruumi ja puudub laopind ning kuhu on suurte autodega keeruline ligi pääseda. Ehituskaupade poe uude Pae keskusse kolimine lahendab kõik nimetatud probleemid,” sõnas Toomas Vahur. Uues kohas on ehituspoel viis korda rohkem pinda kui praegu. Ka Konsumi ruumid on edaspidi kaks korda suuremad.  Kogu uue kaubanduskeskuse ehitusalune pind on 3000 ruutmeetrit.

Toomas Vahuri sõnul peaks ehitaja uue maja tellijale sisustamiseks üle andma tuleva aasta jaanipäevaks.

“See on lepingujärgne aeg, ent oleksime väga rõõmsad, kui saaksime maja kätte varem. Mingu siis nii või teisiti, aga tuleval aastal samal ajal saame me juttu ajada juba uues tegutsevas Pae keskuses — kui just mingid vääramatud jõud asjasse ei sekku,” arvas majandusühistu juht. Tema sõnul on uue hoone rendipindadel tegutsema hakkavate firmadega suulised kokkulepped olemas ning eelprojekti koostades lähtuti juba nende vajadustest.

Müra ja tolm

Pae poe lammutamine ei peaks KEKi linnaosas suurt segadust tekitama. Ühtegi teed selleks ajaks ei suleta, ümberkaudsetel elanikel tuleb ainult tavalisest natuke rohkem müra ja tolmu taluda.

Pae poe vana hoone lammutamine oli Toomas Vahuri sõnul kõige otstarbekam lahendus, sest selle renoveerimine poleks andnud head tulemust: maja ruumijaotus on tänapäeva tingimustes ebamõistlik. Uue keskuse ehitamine on küll kallis, aga siiski odavam kui ebamõistliku ruumijaotusega pooltühja hoone ülalpidamine. Ülemise korruse restoraniruumid on ju teatavasti aastaid, et mitte öelda aastakümneid tühjalt seisnud.

Paljudele KEKi linnaosa inimestele teeb kindlasti meelehärmi, et neil tuleb nüüd toidukraami järele (samuti sularaha järele, sest SEB Panga automaat viiakse Pae poe juurest ära) kesklinna minna. Samas pole Jõgeva-suuruses linnas Toomas Vahuri arvates ükski vahemaa nii pikk, et seda jalgsi läbida ei saaks.

“Kaalusime ka võimalust panna KEKi linnaossa käima kauplusbuss, ent paraku vajaks see sõiduriist oma kehva tehnilise seisukorra tõttu suurt investeeringut. Ja ma ei usu, et sealt selline käive tuleks, mis nimetatud kulutuse korvaks,” ütles Toomas Vahur.

Tema sõnul hakkab kesklinnas asuv kaubahalli Konsum 3. augustist avatud olema mitte kella kaheksani, vaid kella kümneni õhtul — nii, nagu praegu on Pae Konsum.

“Kui inimesed tahavad kella kümneni oste sooritada just majandusühistu poes, siis peab neil see võimalus säilima ka pärast Pae poe sulgemist,” kinnitas Toomas Vahur. “Pikem lahtiolekuaeg tähendab ka suuremat tööjõuvajadust, aga töökäte puudust meil ei teki, sest Pae Konsumi personal tuuakse kaubahalli Konsumisse üle, välja arvatud koristajad, kes koondatakse. Nüüd, mil kaubahallis tekib teatav kaadriressursi ülejääk, saame senisest rohkem panustada töötajate koolitamisse ja teeninduse kvaliteedi tõstmisse. Suurendame ka kaubahalli Konsumi sortimenti. Nii naiivne ma pole, et arvaksin, et kõik Pae poe ostjad nüüd kaubahallis käima hakkavad, ent kui saaksime kolmandikugi neist siia meelitada, oleks ka juba hästi.”

Kui uus Pae keskus valmib, on Jõgeva majandusühistul plaanis asuda laiendama Mustvee ehituskauplust.

“Ettevõtja ei saagi tegutseda, kui tal pole visiooni, kuhu edasi liikuda. Õigupoolest peab tal olema tagataskus mitu ideed, sest kui üks pole hetkel teostatav, siis saab käsile võtta teise,” sõnas Toomas Vahur. 

Jõgeva majandusühistu Pae Konsum

* Asub praegu 1984. aastal rajatud hoones, mille teine korrus on  seisnud aastaid tühjana.

* Kauplus suletakse 3. augustist ja 26. augustil algavad hoone lammutustööd.

* Paralleelselt lammutamisega asub OÜ Astlanda Ehitus rajama uut Pae kaubanduskeskust, mis antakse lepingu järgi tellijale üle tuleva aasta jaanipäevaks.

* Uues Pae keskuses hakkavad lisaks Konsumile paiknema E-Ehituskeskus, apteek ja lillepood.

* Pae Konsumi müüjad asuvad tööle kaubahalli Konsumisse.

* Pae Konsumi naabriks olnud firma Pae Pagarid likvideeritakse ja sealsed töötajad viiakse üle Konsumi Kööki.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus