Pae Keskuses sai laupäeval lustida ja lastele head teha

Pae Keskus oli laupäeval tavatult rahvarohke, esinejate ja publiku vahelt poodi pääseda oli päris keeruline. Toimumas oli lastefondi Üleannetuse kampaania Jõgevamaa perepäev.


Möödunud laupäeval toimusid sarnased perepäevad kõigis maakondades ja enamasti kaubanduskeskustes. Jõgevamaal oli külas kloun Ummi, esines Jõgeva Tantsukool Cestants, muusikat tegid Ivo Linna ja Antti Kammiste. Laste meeleheaks oli kohal õhupallimeister ja soovijatele tehti näomaalinguid. Õnneloosis võitis iga pilet. Oli olemas lennukisein ja võimalus teha endale sensoorikapudel. Päeva juhtis Gaute Kivistik.

“Üleannetus on lastefondi põhikampaania teist aastat. Eelmisel aastal koguti annetusi ravitoidusegude soetamiseks, sel aastal arendavatele teraapiatele. Praegu on neli teraapialiiki, mida lastefond aitab rahastada – hipo-, tegevus-, füsio- ja muusikateraapia,” rääkis Üleannetuse kampaania kaasprojektijuht ja lastefondi vabatahtlik Kaiu Kostabi.

Lapsed vajavad järjepidevat abi

Teraapiate eesmärk on mitmete haiguste tõttu häirunud funktsioonide parandamine, laste arengu toetamine ning lapse igapäevaelus vajaliku toimetuleku parandamine. Arendavaid teraapiaid vajavad lapsed väga mitmesugustel põhjustel, nii käitumishäire kui raske liikumispuude pärast. Tihtilugu vajavad liitpuudega lapsed mitut erinevat teraapiat.

Riigi abi ei ole aga piisav, et kõik raskelt haiged lapsed järjepidevalt vajalikke arendavaid teraapiaid saaksid. Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond aitab raskelt haigeid lapsi kasvatavatel peredel tasuda väikeste patsientide teraapia eest.

“Seni toetavad neid kohalikud omavalitsused vähesel määral,  ülejäänu eest tasub lastefond. Praegu on Harjumaal, Tartumaal, Võrumaal ja Valgamaal kokku 21 last, kes arendavaid teraapiaid vajavad ja keda lastefond toetab.

Selle kampaania üks mõte ja suur eesmärk on ka leida Eestis üles need lapsed, kes tegelikult abi vajavad. Me tahame näidata, et Tartu Ülikooli Lastefond ei ole Tartu- või Tallinnakeskne organisatsioon ‒ me aitame lapsi üle kogu Eesti ja kõik on oodatud meie poole pöörduma. Seetõttu toimuvad perepäevad kõikides Eesti maakondades. Loomulikult kogume ka annetusi. Kolmas väga oluline eesmärk on teemale tähelepanu juhtida: teraapia olulisusele laste tervenemisprotsessis ja nende igapäevase toimetulekuvõime  parandamises,” rääkis Kaiu.

Eesmärk on tõmmata tähelepanu

Lisaks on terapeutide teenuseid keeruline saada neil lastel, kes elavad maapiirkonnas. “Lastefond toetab vajadusel ka transporti. Füsioteraapia on enamasti maakonnakeskustes olemas, aga muusika- või hipo- ja tegevusteraapiat ei pruugi olla.”

Nii on lastefond varasematel aastatel oma suurkampaaniatega toetanud ravitoitu vajavaid lapsi, psühholoogilise abi andmist (asenduskodu) lastele, diabeedihaigeid lapsi, abivahendite ja kallite ravimite soetamist, kui see peredele üle jõu käib. On toetatud raviga seotud transpordikulude katmist, erivajadustega laste hoiu- ja tugiteenuseid.

“Lastefondi üks eesmärke on tõmmata probleemile tähelepanu, et tulevikus leiaksid need vajadused riigi poolt rahastamist. Hetkel on kohalikel omavalitsustel võimalik teraapiaid toetada vaid osaliselt ja sageli ebapiisaval määral.” lisas ta.

Pae poodi jääb meie maakonna ainuke mündimasin vähemalt aasta lõpuni ja kõikidel soovijatel on võimalik oma annetus teha. Lastefondile saab annetada ka telefonitsi ning ülekandega. Konto- ja telefoninumbrid on kirjas internetileheküljel www.lastefond.ee/. Sealt leiab ka lugusid lastest, keda TÜK lasefond juba praegu aitab.

Samuti ootab lastefond ühendust võtma peresid, kus kasvab laps, kellele võiks neist teraapiatest abi olla.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus