Jõgeval Pae ja Aia tänava nurgal kerkivad jõudsasti Coop Jõgeva ehk endise Jõgeva Majandusühistu Pae kaubanduskeskuse seinad. Neil, kes ehitusplatsil valitsevat pilti vaadates kurdavad, et püsti pannakse miljööd rikkuv plekk-kast, palub hoone arhitekt Andres Põime kannatust varuda, sest pooliku töö põhjal on vara järeldusi teha.
Vooremaa 22. detsembri numbris ilmunud piltuudises oli juttu sellest, et mõned ümberkaudsed elanikud pole rahul rajatava Pae keskuse väljanägemisega ja sobitumisega olemasolevasse miljöösse.
“Las nad ootavad pisut, enne kui arvamust avaldavad,” ütles hoone kavandanud arhitekt Andres Põime projekteerimisbüroost Studio 3.
Tema sõnul näeb ehitatav kaubanduskeskus praegu plekk-kasti moodi välja sellepärast, et hoone soojustamisel kasutatakse sandwich-tüüpi paneele, mis on väljastpoolt plekiga kaetud.
“Selliste paneelide kasutamine on tehnoloogiliselt vajalik,” sõnas Andres Põime. “Tänu neile on võimalik suhteliselt väikese tööjõukuluga ehitada hästi sooja pidav hoone. Ent peatselt jäävad soojustuspaneelid viimistlusmaterjalide, täpsemalt puidu ja teraskassettide alla. Ka viimased on päris väärikad, puidust rääkimata.”
Tore, et inimesed pole ükskõiksed
Arhitekti sõnul pole meie ühiskond veel nii rikas, et väga kalleid ja töömahukaid ehitisi püstitada. Samas on vaja hooned soojapidavaiks saada, et nende ülalpidamiskulud mõistlikesse piiridesse jääksid. Siin tulevadki appi tehnoloogilised nõksud, nagu sandwich-paneelide kasutamine.
Arhitekti sõnul ei peaks rahval olema kaubanduskeskuse välimuse suhtes tegelikult nii suuri ootusi kui näiteks kultuurikeskuse või mõne muu linna jaoks märgilise tähendusega ehitise suhtes. Liiatigi ei kujuta nõukogudeaegsete paneelmajadega nn KEKi elurajoon endast miljööväärtuslikku piirkonda, kus peaks kaubanduskeskuse välimusele eriliselt kõrgeid nõudmisi esitama. Samas on see arhitekti meelest vägagi positiivne, et inimesed ei ole ükskõiksed selle suhtes, milliseid hooneid nende kodulinna ehitatakse.
Andres Põime arvates poleks vana, 1984. aastal valminud Pae kaupluse hoone säilitamine kindlasti parem lahendus olnud. Kahekorruseline betoonehitis oli väsinud väljanägemise ja ebaotstarbeka ruumilahendusega. Uus hoone tuleb aga lõppkokkuvõttes kindlasti selline, mis keskkonda kaunistab, mitte ei risusta.
“Tuleb ainult natuke oodata, kuni hoone seinad puidu ja terasega kaetud saavad,” sõnas Andres Põime.
Kes kahtleb, käigu ära Siimustis
Ta on paaril korral oma silmaga Pae keskuse kerkimist vaatamas käinud. Muul ajal hoiab ehitaja teda asjadega kursis fotosid, sealhulgas droonilt pildistatud fotosid saates. Senini on arhitekt nähtuga rahule jäänud.
Andres Põime sõnul tasuks neil, kes kahtlevad tulevase Pae kaubanduskeskuse heas väljanägemises, sõita läbi Siimustist, kus ülemöödunud aasta novembris valmis põhjalikult ümber (ja poole suuremaks) ehitatud Coop Jõgeva kauplus. Ka selle hoone ümberehitamisel oli aluseks Andres Põime juhtimisel büroos Studio 3 koostatud projekt. Siimusti kauplus osales üleriigilisel puitehitiste konkursil ning jõudis finalistide hulka. Niisama edukas oli samal konkursil Studio 3 projekteeritud Coop Jõgeva Avinurme Konsum, mis valmis ülemöödunud aasta jaanipäevaks.
“Siimustis peaks olema eriti hästi näha, mida ühest vanast majast hea tahtmise korral teha annab,” sõnas Andres Põime.
Coop Jõgeva Pae kaubanduskeskus
* Rajatakse Jõgevale Aia tn 33 krundile lammutatud vana Pae Konsumi asemele
* Uut keskust ehitab OÜ Astlanda Ehitus
* Hoone projekteeris büroo Studio 3
* Vana poe lammutamine ning uue keskuse projekteerimine ja ehitamine lähevad maksma umbes kaks miljonit eurot, millele lisandub käibemaks
* Vana kauplus suleti tänavu 3. augustil ja uus hoone peab valmis olema tänavu jaanipäevaks
* Uues Pae keskuses hakkavad lisaks Konsumile paiknema E-Ehituskeskus, apteek, lillepood ja toitlustuskoht
RIINA MÄGI