Paduveres võisteldi taas Otto Erimaa mälestuseks

Möödunud laupäeval Jõgeva vallas Paduvere staadionil toimunud Otto Erimaa 50. mälestusvõistlustel osales sportlasi mitmest põlvkonnast – lastest kaheksakümnendates aastates veteranideni. Mõnedki varasemad osalejad, kes vahepeal kõrvale olid jäänud, otsustasid juubelivõistlustel end taas proovile panna.


Mälestusvõistlused avas sündmust korraldava Paduvere Talumuuseumi Seltsi eestvedaja Tiit Lääne, kes ka ise kaasa lõi. Kohtunike nimel tervitas Eesti läbi aegade nimekamaid veerandmailereid Mati Lall.

Vaimastvere kandi põllumees Urmas Jukkum tuli Otto Erimaa mälestusvõistlustele otse põllult, kus mõneks ajaks jäi pooleli talinisu koristamine. „Tiit Lääne saatis mulle kutse ja juubelivõistlustele tuleb ikka tulla. Varem olen nendel võistlustel mitmel alal kaasa teinud, seekord valisin nooleviske,” rääkis Jukkum, lisades, et põnev spordivõistlus aitab korraks unustada ka põllumehe igapäevased mured. „Pilt põllul on kurb, sest saagid kipuvad jääma väga väikeseks.”

Olümpiamehe Kuke neli esikohta

Tänavuste Erimaa mälestusvõistluste üks võidukamaid sportlasi oli endine tippodaviskaja Mihkel Kukk. „Praegu mängin jalgpalli ja tennist. Odaviskega pole tegelenud ja selle ala võitmiseks tuli kõvasti pingutada. Otto Erimaa mälestusvõistlustel olen ennegi osalenud ja ka juubelivõistlustel otsustasin taas kaasa lüüa,” rääkis 2008. aastal Pekingi olümpial võistelnud Kukk.

Mitmeid auhinnalisi kohti võitnud sporditegelane ja treener Maiu Veltbach märkis, et eduks ja vastupidamiseks spordis tasub püüda hommikul vara ärgata ja päevatreeninguga alustada. „Kõige tugevamaks pean end ikka sprindialadel ja kaugushüppes. Palavus andis täna ennekõike tunda 3000 m jooksu ajal,” ütles ta.

Ülo Kuusk võitis veteranide arvestuses esikoha nii kuultõukes kui ka kettaheites. „Edu tuli mõneti üllatusena. Hiljuti oli mul sporditrauma ja päev varem nõudis pingutamist osalemine Jõgeval Raimund Koka mälestusvõistlustel. Õla pean korda saama, sest augusti alguses tuleb juba võistelda Kuressaares Eesti spordiveteranide mängudel. Nii et tervis korda ja ainult trennile takka,” kinnitas Kuusk, kes avaldas heameelt selle üle, et Otto Erimaa juubelimälestusvõistlustel oli piisavalt nii võistlejaid kui ka publikult.

Keset võistlusmelu sai juttu aetud Jõgeva spordikeskuse juhataja Priit Toruga. „Osalesin täna juba  Kõrvemaa trialtonil, kus sain 96. koha. Ajaliselt jõudsin hästi veel ka Paduverre võistlema. Praeguseks olen teinud kuulitõukes ühe katse. Endalegi üllatuseks läks see päris hästi – tulemuseks  9.41.”

Külas toimuv väärt spordisündmus

Toru arvas, et mälestusvõistluste korraldamine on väärikas võimalus tuntud sportlasi meeles pidada ja au sees hoida.

Vaimastvere lähedale maakodu rajanud Tallinna Ülikooli rektor Tiit Land osales Otto Erimaa mälestusvõistlustel kolmandat korda. „See on suurepärane spordisündmus ja eriti on mul hea meel, et toimumispaigaks on küla. Siin polegi ehk kõige olulisem tulemus, vaid hea sportlik enesetunne,” rääkis Land.

„Siin on mitmeid sportlasi, kellele kaasa elada, näiteks Mihkel Kukk. Ise ma täna ei võistle, küll aga harrastan uisutamist ja rulluisutamist,” ütles üks pealtvaatajatest.

Kaasaelajate hulgas oli ka Vaimastvere raamatukogu juhataja Maris Paas. „Mäletan neid võistlusi juba lapsepõlvest. Olen ka ise kaasa teinud. Jooksus olen saavutanud esikohti, ka seekord jooksin 60 meetrit. Otto Erimaa elulugu ja sporditeed tean päris hästi, sest ta oli mu vanaonu.”

Marise kaasa, Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumi projektijuht ja teatritegelane Janek Varblas  ei välistanud võimalust Otto Erimaast näidend kirjutada ja lavastada. „Tiit Läänega võiks seda teemat arutada,” märkis ta.

Iga mälestusvõistlustel osalenu sai nägusa mälestusmedali, kettaheite parimatele oli Kaido Lehtla valmistatud kenad käsitöömedalid. Võistluste õnnestumisele aitasid kaasa ka Eesti Kultuurkapital, Jõgeva vald, ScandiWood, Skineks, Maret Piirak, Uno Valdmets, Väino Ling, Mati Lall, Jaan Kauts, Daniel Aganitš ja Hillar Laane.

Mälestusvõistluste päeval sai Paduvere talumuuseumi õuel asuvas Kõola koolimajas vaadata Otto Erimaale pühendatud näitust.

Võitjate tulemusi

Naised

60 m Maris Tarto 9,2; 800 m Maris Tarto 2.58,0; 3000 m Maiu Veltbach 17.25,0; kaugushüpe Maiu Veltbach 3.61, kuulitõuge Sandra Lääne 7.56, kettaheide Sandra Lääne 25.47, odavise Sandra Lääne 23.21, heidete kolmevõistlus Sandra Lääne 1097 punkti. 

Mehed

60 m Ando Ling 8,2, 800 m Sergo Belov 2.52,0; 3000 m Priit Jõeäär 11.42,0, kaugushüpe Ando Ling 4.59, kuulitõuge Mihkel Kukk 11.05, kettaheide Mihkel Kukk 34.34, odavise Mihkel Kukk 46.24, heidete kolmevõistlus Mihkel Kukk 1622 punkti.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus