Paduveres räägiti metsavendlusest ja mängiti jalgpalli

Paduvere talumuuseumi õuel toimunud viies vabaõhukonverents kandis nime “Metsavennad, viimase rindejoone võitlejad”. Peaesinejateks olid seekord Eesti ajaloomuuseumis töötav arheoloog Mati Mandel ja tuntud ajaloolane ning poliitik Mart Laar.

Mati Mandel rääkis kuulajatele metsavend Ants Kaljurannast, keda rahva seas tunti “Hirmus Antsu” nime järgi.

“Tegelikult ei olnud Ants sugugi nii hirmus mees, kui temast räägiti. Paljud jutud olid pigem legendid,” tõdes Mandel. “Kahtlemata oli Ants Kaljurand erakordne isik. Olles ise olnud talusulane, allusid metsas talle taluperemehed ja linnamehed.”

Väga hea ülevaate metsavendlusest Ida-Euroopa aladel laiemalt andis Isamaa ja Respublika Liidu esimees, ajaloolane Mart Laar. Oma jutus tõi ta arvukalt näiteid julgeolekujõudude poolt loodud müütidest, millega püüti sõjajärgsetel aastatel rahva eneseusku ja tahet pisendada.

Spordiuurija Ago Kallandi rääkis 14-kordse laskespordi maailmameistri Elmar Kivistiku eluteest ja metsas veedetud aastatest. Spordiajakirjanik Tiit Lääne tutvustas metsavendadeks olnud tuntumaid sportlasi, nagu Artur Saaliste, Paul Kõlu, Alfred Keerd, Voldemar Särak, Üinart Mitt ja teised.

Lapsena punaterrori eest metsas veedetud ajast jutustas teenekas jäähokitreener Uno Veski. Sõna võtsid veel Ussisool elav endine metsavend Elmar Eensoo ja meediaekspert Raul Rebane.

Konverentsi arvukate kuulajate seas olid ülekaalus kaugemalt (Tallinnast ja Tartust) kohale sõitnud ajaloohuvilised. Koduvalla rahvast oli kahjuks vähe, nagu ka ajalooõpetajaid.

Vabaõhukonverentsile järgnes kolmas jalgpallikohtumine Vaimastvere Illi ja Eesti Jalgpalli Liidu meeskonna vahel. Taas võitsid igavesti rändava karika Vaimastvere jalgpallurid, kes olid seekord paremad 5:1 (2:1). Lahtilöögi tegid mängus Mart Laar ja olümpiavõitja Jaak Uudmäe.

Kuigi EJL meeskond oli Paduveres tugevas koosseisus (Indrek Zelinski, Frank Bernhardt, Lars Hoppe jt.) pääses Illi juba teiseks minutiks juhtima 2:0. See oli külalistele paras ehmatus. Väravad lõid järjepanu Kristjan Kuldmägi ja Tiit Lääne. Enne poolajavilet vähendas 102-korda Eesti koondises mänginud Zelinski vahe küll minimaalseks, kuid väljakuperemeeste paremust see ei vääratanud.

Teisel poolajal lõid Illi poolt veel väravad Veiko Vassiljev, Siim Hordo ja Rein Pärt. Seejärel löödud penaltiseerias oli 4:3 võidukas jalgpalliliit. Mängu kommenteeris raadiohääl Erik Lillo.

MTÜ Paduvere Talumuuseumi Seltsi poolt korraldatud üritust toetasid Jõgeva vald, Eesti Kultuurkapital, OÜ Juta & Kaido, spordiklubi Illi ja OÜ Vaimastvere Põllumehed.