Paduveres mälestatakse Otto Erimaad

 

Juba 40. korda toimuvad eeloleval laupäeval Paduveres kunagise kettaheitja Otto Erimaa mälestusvõistlused kergejõustikus. 1969. aastal alguse saanud võistlus on jõudnud taas ümmarguse juubelini. Vähe on Eestimaal spordivõistlusi, mis toimunud järjepidevalt nelikümmend aastat.

Seda enam, et mälestusvõistlustega avaldatakse austust samas külas sündinud ja elanud spordimehele. 17. mail 1915 sündinud Otto Erimaa (enne eestistamist Ermann)

alustas sportimist Vaimastvere kaitseliidus. Esimesi tähelepanuväärseid tulemusi hakkas ta näitama 1935. aastal, olles võrdselt edukas nii kettaheites, kuulitõukes kui odaviskes. Lisaks saavutas häid tulemusi hüppealadel. Samas oli heade füüsiliste eeldustega Erimaa kohaliku võrkpallimeeskonna liider. 

Harjutas kodusel karjamaal

Treenis ja harjutas ta talutöö kõrvalt kodusel karjamaal. Tavaliselt õhtutundidel ning treenerita. Põhiliseks abimeheks oli ajakiri Eesti Spordileht.

Parimasse sportlikku vormi tõusis Erimaa 1939. aastal, mil kaitses edukalt Jõgeva Kalju värve, osales Eesti Mängudel ja tuli Tartumaa meistrivõistlustel Eesti esinumbri Oskar Eriksoni järel teiseks.

Suvel 1940 heitis ta isiklikuks rekordiks 43.21, mis jäigi elu margiks, sest süvenev haigus ja lähenev sõda katkestasid arengu. Erimaal avastati lümfinäärmevähk.  Operatsioonist ei olnud abi ja 31. juulil 1941 suri ta vaid 26-aastasena. 28 aastat hiljem toimusid tema kodukülas esimesed mälestusvõistlused. Sealt alates on igal aastal suurema või väiksema võistluse näol peetud meeles tema mälestust. 

Kaasa löövad tuntud kergejõustiklased

Seekordsed, arvult 40. mälestusvõistlused toimuvad nagu ikka juulikuu viimasel laupäeval, 26. juulil algusega kell 15 Paduvere staadionil. Kavas on traditsioonilised alad, kus peaaladeks kettaheide ja heidete kolmevõistlus. Seejuures on kettaheites mitmeid eriarvestusi, seda nii noortele kui seenioridele.

Kettaheite võitjat ootab ka igavesti rändav peaauhind – õlimaal “Kettaheitja Otto Erimaa”, mille 1988. aastal maalis Paduvere külast pärit kunstnik Osvald Lääne.

Maal on rändauhinnaks olnud alates 1995. aastast. Esimesena õnnestus see võita Eesti kolmandal 60-meetri mehel Ants Pajul. Pärast teda on rändauhinna võitnud veel Tiit Lääne, Enn Kangur, tänane Eesti odaviskemeister Mihkel Kukk, Raider Sildoja, endine kümnevõistleja Raido Mägi, Martin Liiva ja Maarius Pärn.

Võistluste peakorraldajaks on Paduvere talumuuseum koos spordiklubiga Illi. Peakohtunik on Väino Ling, keda aitavad Piret ja Hanno Koll ning Mati Lall.

Võistlusõhtu läbiviimist toetavad Jõgeva vallavalitsus, Eesti Kultuurkapital, AS Kalev ja OÜ Kurista Saeveski.

Oodatud on kõik kogenud ja uued võistlejad. Tõenäoliselt löövad kaasa ka mõned tuntud kergejõustiklased.

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus