Paal: teist 2008. aastat me üle ei ela

Põllumajandusfirma Pajusi ABF juhi Lembit Paali sõnul üks osa põllumeestest teist 2008. aastaga sarnanevat aastat üle ei ela. “Kui ilusat ilma ei tule ja vilja ära koristada ei saa, siis on ikka väga nutune lugu,” tõdes ta.

“Meie oleme ikka plaaninud oma suuri eelarveauke vilja- ja rapsimüügiga täita,” lisas Paal.

Pajusi ABFil on üle tuhande hektari teravilja maas ja üks suur kombain. “Eks need koristusvõimsused ole meil ka ikka üsna piiri peal,” tõdes Paal. Tema sõnul saab normaalsel aastal kenasti toime, sest koristuskonveier on nii sätitud, et saaks varakult tööga alustada.

Lakkamatu sadu viimastel päevadel teeb murelikuks, sest niiskus halvendab ka toiduvilja kvaliteeti. “Oleme plaaninud müüa toidunisu ja -rukist, need on arvestatavad kogused,” lisas ta.

Rapsimüügilepinguid Pajusi ABF seni veel sõlminud ei ole. Paali sõnul tuleb osa vilja sellepärast sügisel müüa, et pole hoiukohta.

“Söödavilja püüame kõik tunnelisse panna, 500 tonni on tehtud ja plaan on veel teha. Meie söödaviljavajadus on 2500 tonni aastas.” Ka mullu pani ettevõte poolteist tuhat tonni söödateravilja kiletunnelisse.

Pajusi ABF kasutab söödavilja muljumiseks tootjate liidu ostetud muljurit ja on teenusega väga rahul. “Kõik ei pea ühel päeval söödavilja töötlema, saame omavahel kokkuleppele küll,” kinnitas Paal. „300-400 tonni päevas muljuda pole sellel masinal mingi probleem. See eeldab vilja eelnevat mahavõtmist, muidu läheb masina päev osaliselt raisku.”

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus