Ostukorv on tänu aedviljade hooajale kevadisest soodsam

Novembri algul läbi viidud hinnavõrdlusest selgub, et ostukorv on võrreldes kevadega enamikes poodides odavamaks läinud, kuid peamiselt on selle põhjuseks aedviljad, mis  maksavad tunduvat vähem kui kevadel.

 

Tabelit vaadates tundub, et ei ole see paljuräägitud hinnatõus sugugi nii katastroofiline, nagu seda meedias üldiselt kajastatakse. Siiski tuleb nentida, et kordades on hinnad alanenud vaid köögiviljadel, mida sügisel laiemalt käes on kui kevadel.

Teiste toidukaupade hinnad pole aprilliga võrreldes kuigi palju muutunud. Piimatoodete hinnad kõiguvad vaid paari sendi ulatuses, sama kehtib ka leiva ja saia puhul. Üllatavaks faktiks on küll või ja munade hind, mis nii mõneski kohas on võrreldes kevadega mitmekümne sendi võrra langenud. Paljud poeketid on toonud turule omatoodangu margariinid, mille hind on võrreldes kodumaisega isegi kuni kolm korda väiksem. Siiski on kaheldav, kas seda odavtoodet massiliselt ostetakse. 

Lihatooted uuringu ajal soodushindadega

Need, kes on euroga harjunud, ei jälgi enam nii piinlikult, kas üks või teine toode on konkureerivatest produktidest paari sendi võrra odavam või kallim. Nagu rääkis möödunudneljapäevases ETV  saates “Ringvaade” ettevõtja Karmel Eikner, peaksid ostjad jälgima toote kvaliteeti, mitte hinda. Tundub, et suur hulk tarbijaid, kes ei pea praegusel keerulisel ajal n-ö peost suhu elama, ostavad poest siiski seda, mis neile maitseb, mitte seda, mis kõige odavam.

Äsjase hinnauuringu ajal kestsid enamikes poodides ka sooduskampaaniad ning pea kõikjal oli soodushind just lihatoodetel. Meie ketti kuuluvas Keskuse toidupoes, aga ka Säästumarketis ning Maximas oli hakklihal just  uuringupäeval soodushind.

Meie poes ning Säästumarketis oli soodushind ka sealihal ning kuuest poest kolmes olid soodsa hinnaga müügil ka broilerikoivad. Et nii mõneski poes polnud soodushinna kõrvale märgitud tavahinda, siis ei saa hinnaalanduse protsenti antud juhul välja tuua. 

Tervist kahjustavad tooted on kogu aeg kallinenud

Praeguses tabelis ei ole võrreldud kohvi, alkoholi ning tubakatoodete hindu, kuid need on tänavu pea iga kuu natuke tõusnud. Nagu sai mainitud ka poole aasta eest kirjutatud hinnaloos, on kohvijoomine saanud tavainimesele luksuseks.

Ka õllesõbrad piidlevad poodides kesvamärjukese hindu ning rabavad oma meelisjooki siis, kui valge hinnasilt kollase vastu vahetatakse ja mõnikümmend sentigi kokku hoida õnnestub.  Alkoholi ja tubakatoodete aktsiisi tõstmine on riigile heaks sissetulekuks, sest seda kraami ostetakse alati hinnast hoolimata. Samas on oht, et kui hind liiga lakke ajada,  ilmuvad turule salasigaretid ja –viinad ning riik jääb loodetud aktsiisirahadest ilma. Rahandusministeerium väljastas eile pressiteate, kus kirjas, et hinnad langesid sel aastal oktoobris esimest korda.

Statistikaameti andmetel langesid hinnad oktoobris kuuga 0,1 protsenti. Aastane hinnatõus aeglustus septembri 5,2 protsendilt oktoobris 4,4 protsendini, mis on aasta madalaim. Kuna eurotsoonis püsis aastane inflatsioon selle aasta kõrgtasemel ehk kolme protsendi juures, siis osutus Eesti ja euroala inflatsioonierinevus viimase aja väikseimaks, oli kirjas rahandusministeeriumi väljastatud pressiteates. Kas see pisike hinnalangus on hindade langemise algus või siis vaikus enne hinnatõusutormi, ei tea täpselt keegi.

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus