Osaühing Mesiviss ehitas nüüdisaegse lauda

Laupäeval avas Mustvee vallas Kärasi külas, mis veel hiljuti Lohusuu valda kuulus, kaasaegse farmihoone osaühing Mesiviss. Moodsas laudas on peaaegu kõik tööd korraldatud robotite ja automaatikaga.


Pidulikul avatseremoonial lõikasid lindi OÜ Mesiviss juhataja Uudo Mesi, ehitustöid teostanud Nordecon Betoon OÜ projektijuht Madis Vanatoa ja Swedbanki ettevõtteid teenindav haldur Carmen Soomer.

„Uus laut on ikka ilus ja võimas. OÜ Mesiviss on üks väheseid ettevõtteid, kes meie kandis jõudsamalt põllumajandustootmisega tegeleb,” ütles Mustvee valla Avinurme teenusekeskuse haldusjuht Aivar Parfojev. Mustvee vald kinkis väärika teoga valmis saanud põllumajandusfirmale piknikukorvi.

Unistus ellu

Põllumees Uudo Mesi unistas tänapäevase lauda ehitamisest juba aastaid. „Soov oli farmikompleks tervikuna valmis saada. Enne tööde algust tegime tasuvusarvestuse ja hindasime võimalusi toetuse saamiseks. Valminud laudas on loomad vabapidamisel. Söötmine käib robotiga ja läga viiakse välja automaatselt skreeperiga. Inimtööjõudu uues laudas õieti tarvis polegi, kui, siis ainult niipalju, et paari kuu tagant sügavallapanu alt sõnnik välja viia. Kõik toimub automaatselt. Terves laudakompleksis töötab vaid üks kuni kaks inimest,” rääkis Uudo Mesi.

Lisaks märkis Mesi, et kogu kaasaegse farmikompleksi pindala on kaks hektarit. „Ehituse maksumuseks oli 1,5-1,7 miljonit eurot. Sellest toetas PRIA ehitustöid ligi 700 000 euroga.” Osaühingu Mesiviss kasvatab eesti holstein-friisi tõugu veiseid. Lüpsilehmi on kokku 160, kogu karjas on 270 veist.

„Praegustes tingimustes võib tasuvuse poolest piima toota küll. Ka majanduslikult raskemad ajad oleme suutnud üle elada. Piima turustame Jõgevamaa Põllumajandustootjate Liidu kaudu Leetu,” lausus ettevõtja.

„Avapäeval on uhke tunne küll. Kutsusin selleks siia mitmeid külalisi, eriti põllumehi ja loomakasvatajaid, kellega sageli suhtlen,” lausus Mesi.

Tema elukaaslane Maile Jaansoo, kes tegeleb ettevõttes dokumendimajanduse ja seemendusega, annab vajadusel puhkepäevi. „Ma arvan, et tõuaretuses oleme saanud täitsa normaalseid tulemusi,” lisas perenaine.

Aasta talu

„Olmeruumideks on uues laudas kontor, puhkeruum, rõivastusruum ja tuba veterinaararsti jaoks. Eraldi loomaarsti meil pole, kuid Uudo on käinud vastavatel kursustel,” ütles Maile.

Uudo Mesi sõnul alustas osaühing Mesiviss tegevust kümmekond aastat tagasi. „Isa ja ema pidasid mul paari lehma. Pärast Tihemetsa sovhoostehnikumi lõpetamist töötasin algul Peipsi kolhoosis ja seejärel Avinurme kolhoosis. Kui majandid likvideeriti, alustasin oma esimeses laudas viie lehma pidamisega. Praegu sai meie firmal valmis neljas laut. Laudad on järjest suuremaks muutunud. Kui uue valmimise järel on lüpsikari vanemast laudast välja läinud, on sinna paigutatud noorkari. Pärast seekordse lauda valmimist tühjenenud pinda kavatseme kasutada põllumajandustehnika paigutamiseks,” rääkis peremees.

Söödaga varustab karja Uudo poeg Silver Mesi, kes on füüsilisest isikust ettevõtja.

Lauda avamisel tegid Uudo ja Silver ka väikese muusikalise üllatuse, mängides lõõtspilli ja puhkpilli.

Osaühing Mesivissi tegutseb Maage talu maadel. Talu, kus peremeheks Uudo Mesi ja perenaiseks Maile Jaanso, pälvis aastal 2013 Eesti Taluliidult aasta talu tiitli.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus