Osa laulupeotraditsioonist peitis end Torma rahvamajas

Torma rahvamajas näitas oma kollektsiooni laulupeoteemalist osa Torma koduloohuviline ja kollektsionäär Toivo Õunapuu.


Vooremaa ajakirjanikul oli võimalus viibida näitusematerjali väljavalimise juures. „Mul on siin Tallinna vana laululava pilte, lennuki pealt tehtud,“ näitas Õunapuu valikut eestiaegseid postkaarte. „Rahvast nagu murdu peal. Pean mõtlema, mida näitusele panna. Vaadata, mis aastal ja kuidas omavahel sobivad,“ rääkis kollektsionäär, kelle kogudes leidub uskumatult mitmekesist vanavara.

Laulupeo näitusele jõudsid nii Eesti kui ka nõukogudeaegsed postrid-plakatid, laulupeomärgid, -postkaardid ja ka laulupeojuhid (teatmikud osalejatele, kus peale laulude ka hulgaliselt organisatoorset teavet).

„Mulle eriti meeldib, see on 9. laulupidu aastal 1928,“ näitas Toivo Õunapuu kena, kuldsel taustal joonistusega postkaarti. Laulupeomärkide kogu sai alguse tema isale kuulunud märkidest. „Mu isal oli neid kaks, 1910. ja 1928. aasta laulupidude omad, ülejäänud olen juurde ostnud,“ selgitas koguja.

„Koos lelle Karl Õunapuuga, hakkasin kodu-uurimisega tegelema. Alustasime Jakobsoni elukoha tähistamisega. Lell käis Ameerikast siin mitmel suvel, otsisime koha üles, tema leidis kivi, mis sinna panna. Siis oli seal lage maa, nüüd on tammed. Neid sai natuke palju istutatud, neljast oleks piisanud,“ meenutas Toivo Õunapuu oma huviala juurde jõudmist.

Laulupeo näitusele jõudsid teisedki eksponaadid tema kogust. „Gustav Ernesaksa foto tema autogrammiga, temaga olin ka kirjavahetuses,“ rääkis Õunapuu. „Kuskil siin on tema autogrammiga raamat,“ asus ta järgmist eksponaati päevavalgele tooma.

Autogrammidega fotosid on kogujal teisigi, ning need leidsid ka tee rahvamajja näitusele. „Siin on Arnold Rüütel autogrammiga, siin Meri, see on Torma kirikuõpetaja Muru. Siin Baruto ja meie praegune president. Ma olen mitmekülgne koguja,“ nentis koduloohuviline.

„Ajalugu ja selle kogumine ning talletamine on vajalik. Kui kunagi leidub huviline, siis ta saab ju uurida seda, mis olnud,“ on ta oma tegevuse vajalikkuses veendunud.

Tuletulemise aegu Torma rahvamajas väljapandud näituse kohta ütles Torma koguduse õpetaja Mehis Pupart, et tema jaoks oli täitsa huvitav. „Kõige enam jäid meelde laulupeomärgid ja fotod. Eriti õhuvaated vanale Tallinna lauluväljakule – päris põnev. Külanäituse kohta päris asjalik ja sobiks ka mujal näidata,“ ütles ta.

Põneva koduloolise kollektsiooni kõrval on Toivo Õunapuu korras hoida ja hoolitseda imepärane aed, kus suve algul õitseb hulgi väga mitut karva pojenge. Kevadepoole andsid aiale värvi tulbipeenrad. Seejärel oli õitsemisjärjekord 40meetrise jasmiiniheki käes. Sügisel rõõmustavad aiahuvilise koduloolase silma jorjenid.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus