„Orienteerumispandeemia” eelrünnak Põltsamaal

Sompus ja lumekirmesel 8. novembri ennelõunal saabusid koos allakirjutanuga 160 Põltsamaa Ühisgümnaasiumi keskastme õpilast orienteerumispisikuga nakatama Euroopa Regionaalse Arengufondi toel toimivat Eesti-Läti piiriülest arenguprojekti vedavad tipporienteerujad Markus Puusepp ja Eleri Hirv Võrumaalt ning Läti koondislane Arturs Paulinš Smiltenest.

Nimetatud projekti raames viiakse 15 Eesti ja 15 Läti koolis läbi orienteerumise algõpetus, valmistatakse koolide ümbruse orienteerumiskaardid ning viiakse läbi näidistreeningud. Edaspidi koostatakse mõlema riigi orienteerumisspordis vähem arenenud piirkondadesse, sealhulgas Jõgevamaale, uued orienteerumiskaardid ning käivitatakse tuleval aastal 4+4 võistlusest koosnev Eesti-Läti ühisliiga. Allakirjutanu on koostöös Põltsamaa Ühisgümnaasiumi juhtkonnaga viinud eelnenud kuuel kevadel läbi kolmandatele klassidele orienteerumise algõpetuse klassiruumis, kooli õuel ning maastikul Siimusti metsas. Kahel viimasel aastal on orienteerumist harjutatud Põltsamaa linna lääneosas kuni terviseradadeni. Seega olid kõik viienda kuni kaheksanda klassi  õpilased, kes neil ettevõtmistel osalesid, saanud orienteerumises algteadmised ja –oskused. Seepärast valis Eesti Orienteerumisliit  Jõgevamaalt projektis osalema Põltsamaa Ühisgümnaasiumi.

Eleri Hirve pooletunnise avaloengu järel, mida ta slaidide ning videotega illustreeris, korraldati uhiuuel koolimaja ja Uus-Põltsamaa mõisa pargi lähiümbrust kajastaval sportkaardil 16 kontrollpunkti ja ühetunnise kontrollajaga valikorienteerumise proovivõistlus. Tulemused rõõmustasid korraldajaid: paremad läbisid kõik kontrollpunktid veidi enam kui veerandtunnise ajaga. Seega kulus neil ühe etapi läbimiseks veidi üle minuti, mis on algajate kohta arvestatav sportlik tase. Osalejate suurest hulgast tingitud mõningane ummik stardis ja huupi rapsimine rajal kuulusid vältimatult asja juurde, kuid orienteerumise võlust said mingil määral aimu kõik. Osa võistlejaist jooksis end finišisirgel täitsa tühjaks.

Pärast teejoomist ja auhindade loosimist tõdesid korraldajad ja õppealajuhataja Riina Valdmets koos kolleegidega, et kolmandate klasside kevadist orienteerumisalast väljaõpet tuleks kindlasti jätkata, jätkuprojekti raames treenida võimekamaid ja tublimaid Jõgevamaa “päris“ maastikel kuni osalemiseni Tartu- ja Järvamaa päevakutel ning hooaja lõpus ka mõnel võistlusel.

Tuleval aastal valmistatakse Põltsamaa jõe läänekalda parke, Roosisaart ja lossi ümbrust hõlmav sprindikaart ning korraldatakse Eesti-Läti ühisliiga võistlused, kus osalevad  tipporienteerujad ja kuhu kaasatakse nii pealtvaatajad kui meedia. 

TOOMAS PUSS, orienteerumistreener Jõgevalt

blog comments powered by Disqus