Õppenukud Rootsi

Imre Väin valmistab Rootsi tuletõrje õppenukke. Tegemist on inimese suuruse nukuga, mida tuletõrjujad kasutavad õppustel. Nukk peab taluma mingi aja tuld ega tohi kohe ära põleda.

Nukke on erineva suuruse ja raskusega. Peab olema lausa pere – ema, isa ja lapsed,“ rääkis ta. Kõik peab olema nagu päris. Õppustel peavad päästjad nukud põlevast hoonest välja tassima. Sellepärast peabki osa nukke olema ka 80 kilo raskused. Täpselt nagu igapäevaeluski, kui on suurem tulekahju, kus tuleb ka suuremaid ja raskemaid inimesi majast välja tassida.

Spetsiaalne materjal tuuakse kohale Ameerika Ühendriikidest, kokku õmmeldakse nukud Loksal. Kokkuõmmeldud kestad tulevad Imre Väinale, tema teeb liigesed ja topib nuku täis. Kõik peab olema täpselt nii nagu päris,“ tunnistas ta. Päästja peab täpselt teadma, kuskohast võib ta päästetavat tõsta. Osadele nukkudele pannakse ka kummikud jalga, et oleks tõetruum.

Lisaks Rootsile lähevad sarnased nukud ka Suurbritanniasse ja Norrasse. Eestis pole seni veel taolisi nukke õppustel kasutatud.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus