Õpiti toidukaunistusi valmistama

Teisipäeval õppisid paikkonna inimesed Sadala Külade Seltsi rahvamajas köögiviljadest ja puuviljadest kaunistuste tegemist ehk fruktodisaini ning suhkrumassist kaunistuste meisterdamist tortidele ja kookidele.


Täiskasvanud õppija nädala raames läbi viidud kursusel õpetasid huvilisi Järvamaa kutsehariduskeskuse Põltsamaal töötavad õpetajad Melanii Kuusk ja Merle Suurväli.

Toitlustusõpetaja Melanii Kuuse sõnul tähendab fruktodisain juurviljadest ja puuviljadest kaunistuste tegemist. “Valmistasime dekoratiivseid elemente, millega võileivatorte, salateid ja muidki suupisteid kaunimaks muuta. Boonuselamuse saab, kui need vitamiinirikkad kaunistused ära süüa. Selles töös on tarvis ilumeelt ja oskust nuga käsitseda. Õnnestumiseks on kõige olulisem huvi ja tahe selle kauni kunsti vastu. Rasket pole midagi. Vilumus tuleb harjutamisega,” rääkis ta. “Kursuse läbiviimiseks tõime kaasa õunu, porgandeid, sibulaid, peete,  valget redist, ” lisas kutseõpetaja Merle Suurväli, kes õpetas töötlema ka suhkrumassi, mis oli toiduvärvidega värvitud. Sellest valmisid mitmesugused kaunistused. “Õppisime erineva väljanägemisega roosi kroonlehti tegema. Tulemus sõltus suuresti käteosavusest ja tundus, et Sadala rahval seda jätkub,” märkis Suurväli.

“Esimese korraga tuli mul fruktodisain päris hästi välja. Eks kodus tuletan õpitud oskused meelde,” ütles Tiina Ivask, üks aktiivsemaid osalejaid Sadala kogukonna huvitegevuses.  

“Toitlustamisega tegelemine on üks osa minu igapäevaelust. Nagu teiste valdkondade puhul, on siingi vajalik pidev enesetäiendus. Inimene peab ju õppima nii kaua, kuni elab,” sõnas seltsi liige Vilja-Mari Luhalaid. Oskusi toidulaua kaunistamiseks oli õppimas ka Sadala Külade Teatri juhendaja ja lavastaja Valdi Reinas, kes süvenes asjasse ka professionaalse huviga, sest varsti toob trupp lavale näidendi, kus olulisel kohal toidutemaatika.

“Toidukaunistamisoskust läheb vaja nii pereringis kui ka külalisi vastu võttes. Kehakinnitus peab hea maitse ja energiaannuse kõrval pakkuma ka silmailu. Seepärast kutsusimegi oma rahvast õpetama selle ala asjatundjad, ” kinnitas Sadala Külade Seltsi juhatuse esimees ja täiskasvanud õppija nädala Jõgevamaa koordinaator Pille Tutt.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus