Õpilased mõistavad vahetusjalanõude kandmise vajalikkust

Selleks, et koolimajad püsiksid puhtad ning õpilaste jalad ei oleks terve koolipäeva umbsetes jalavarjudes, on praktiliselt igas Jõgevamaa koolis vahetusjalanõude kandmine kohustuslik ning ka õpilased ise peavad seda iseenesest mõistetavaks.

Üldiselt soovitavad koolijuhid kanda vahetusjalanõudena lahtisi “käimasid”: sandaale, susse või rihmikuid, ning jalats võiks olla soovitavalt heleda tallaga, et mitte koolimaja põrandale tumedaid kummijutte tekitada. Vahetusjalanõusid  peab kandma mitte ainult selle pärast, et kooli koristajatel vähem tööd oleks, vaid ka laste endi heaolu nimel. Praegusel talvisel ajal on suhteliselt kehv päev otsa soojas koolimajas umbse saapaga liigelda. Lisaks sellele, et vältida jalgade higistamist ning koolimaja määrdumist, on vahetusjalanõu üldjuhul ka oluliselt mugavam kui paks ja umbne saabas või botas.

Õpilased vahetusjalanõude kandmisest endale probleemi ei tee, sellega ollakse juba harjunud. Enamikes koolides on vahetusjalanõude hoiustamiseks garderoobis eraldi panipaigad või hoitakse neid sussikottides, seega ei pea iga päev jalatseid eraldi kaasa tassima. Soovitavalt peaks sussikott olema sellisest materjalist, mis õhku läbi laseb. Kilekott selleks ei kõlba, kuna see ei lase piisavalt õhku läbi ja jalanõud ei saa “hingata”.

Igapäevane kontroll

Jalanõude kandmist kontrollitakse pidevalt, sageli iga päev või siis pisteliselt mõned korrad kuus. “Kui õpilasel on välisjalanõud jalas, siis jääb see paratamatult kohe korrapidaja-õpetajale silma,” kinnitas A. Haava nimelise Pala Kooli direktor Malle Weinrauch. Ka Saduküla Põhikoolis kontrollitakse vahetusjalatsite kandmist iga päev. Kui mõni õpilane on need koju unustanud või jalanõud puuduvad, siis veedab ta päeva sokkides.

Ka õpilaste meelest on vahetusjalanõude kandmine vajalik. Vaid vähesed küsitletutest ütlesid, et kannavad neid ainult selle pärast, et kästakse. Enamiku arvates on vahetusjalanõud olulised, et jalad ei hakkaks higistama ning endal oleks mugavam, vastav käsk kooli juhtkonna poolt on  alles teisejärguline põhjus sisejalatsite kandmiseks.

Eelistatakse kingi ja sandaale

Tütarlapsed eelistavad koolis käia lahtiste, madala tallaga kingadega või ka tennistega. Poisid kannavad hea meelega sandaale, tenniseid ja tosse. Väikesed ja vallatud poisiklutid jooksevad aeg-ajalt mööda kooli ilma jalanõudeta, sest rahmeldades on need kusagile poole tee peale kadunud.

Et õpilased on sisejalanõude kandmise suhtes kohusetundlikud, siis on ka koolimaja ruumid puhtamad ja sedavõrd hubasemad.

Jalatsimüüjad soovitavad kanda vahetusjalanõudena õhku läbi laskvast materjalist (naturaalne nahk, puuvillane kangas) jalavarje. Jalatsi konts ei tohiks algklassilapsel olla kõrgem kui 1,5 ja noorukieas õpilasel 3 sentimeetrit. Laste jalatseid valides on oluline jälgida, et kannakapp oleks piisavalt kõrge ja tugev. Kindlasti ei tohi valida kinga-sussi, mis jalas loksub. Õigesti valitud jalats aitab vältida ülekoormust ning hoida ja parandada rühti.

iii

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus