Õpetajate näitering tuleb laiema publiku ette

Kui põhiosa Jõgeva linna päeva sündmusi jääb ülejärgmisse nädalasse, siis osa neist saab teoks varem. Tuleval teisipäeval etendab Jõgevamaa gümnaasiumi õpetajate näitering Tasa&Kaal näiteks linna päevade raames kultuurikeskuses Vala Thorsdottiri näidendit “Integreeritud köök. Igapäevased õuduslood”.

Islandi autori näitemäng kõneleb pereelust ja laste kasvatamisest, ent teeb seda üsna musta huumori võtmes ja n-ö vinti üle keerates. Meie igapäevase elu nähtusi vaadatakse tugevas kõverpeeglis, aga see kõverpeeglišokk paneb publiku ka oma elu ja tegemiste üle järele mõtlema. Ning just seda ongi näitemängu autor saavutada tahtnud.

Õpetajate näitering Tasa&Kaal tegutseb Jõgevamaa gümnaasiumis esimest aastat ning selles teevad kaasa  õpetajad Ljudmila Vahtla, Silja Piir, Maive Kase, Riina Reimand ja Tiina Kask ning direktor Alo Savi. Näiteseltskond tuli kokku eelkõige selleks, et osaleda pikkade traditsioonidega õpetajate teatrifestivalil “Sillad”, mida peetakse igal aastal Viljandis. Juhendajaks kutsuti Vaimastvere raamatukogu juhataja Maris Paas, kes varemgi edukalt lavastajatööd teinud. Temal õnnestuski leida viiele naisele ja ühele mehele sobiv teatritekst ning trupp oli vaatamata selles sisalduvale süngevõitu absurdihuumorile loo mängimisega igati päri.

“Mõnes mõttes on see, et õpetajad sellist tükki mängivad, isegi sümboolne: loos on palju juttu lastest ja õpetajad puutuvad nendega iga päev kokku,” ütles Maris Paas. “Pidin teksti ainult kõvasti lühendama, sest muidu poleks see neljakümne minuti sisse ära mahtunud. Viljandi festivali reglement seab nimelt etenduste pikkuse piiriks just nelikümmend minutit. Tänu lühendamisele jäi õudusi natuke vähemaks ka.”

Maris Paas tunnistas, et tundis tööst õpetajate näiteringiga suurt rõõmu. Selle liikmed olid ühest küljest distsiplineeritud ja kuulekad, teisest küljest head kaasamõtlejad ja kaasaloojad. Kool tuli teatritegijatele omalt poolt vastu sellega, et teise trimestri esmaspäevasesse tunniplaani (just see päev on lavastaja Maris Paasil põhitööst vaba) tekitati spetsiaalne prooviaeg. Ning direktor Alo Savi andis lavastuse sündi panuse mitte ainult näitlejana, vaid ka virtuaalse lavakujunduse väljamõtlejana.

Esimesed kaks etendust andis õpetajate trupp “Integreeritud köögiga” märtsi algul oma kooli perele, seejärel sõideti Viljandi festivalile “Sillad”, kust toodi ära eripreemia uudse materjali ja tehnilise lahenduse eest. Mai algul osales Tasa&Kaal Mustvees toimunud Jõgeva- ja Tartumaa harrastusteatrite festivalil “MustKunst” ja tõi sealtki ära ühe eripreemiatest. Kahe festivali publik oli siiski üsna erinev: kui Viljandis vaadati tükki vaikides, siis Mustvees läks saal näitlejate temperamentse mängu ja pööraste sündmustega hästi kaasa ning suisa vappus naerust.

“Kartsin trupiga tööle asudes, et õpetajad on selle tüki jaoks liiga konservatiivsed, aga see kartus osutus asjatuks,” ütles Maris Paas.

Loodetavasti leidub Jõgeval ka mittekonservatiivset publikut, kes “Integreeritud kööki” vaadata tahab. See võimalus tuleval teisipäeval igatahes on. Etendus algab kell 18.15 ja piletiraha ei küsita.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus