Öös on loomingut ja inimesi

Jõgeva linnaraamatukogul on kombeks kord aastas oma uksed öötundideni lahti hoida. Ning “unetuid” kirjandus-, muusika- ja kunstisõpru, kes ööraamatukogu programmi nautima tulevad, jätkub. Tänavu peeti ööraamatukogu Eesti Kultuurkapitali toel juba kaheksandat korda.

Tänavune ööraamatukogu algas teatrilainel: Jõgeva põhikooli 4 a klassi näitering, mida juhendab Gaja Mäesepp, esitas teise korruse lugemissaalis Piret Raua tekstil põhineva näitemängu “Tädi Laine lambad”. Lugu oli lustiga kirja pandud ja niisama suure lustiga esitatud.

Muusikalist külakosti tõid ööraamatukogulistele Jõgeva kammerkoor Margus Kase juhatusel, Mustvee naisansambel Rodnik Valentina Rohioja juhendamisel ja ansambel Ropka. Kammerkoor tuli, nagu ikka, ööraamatukokku otse oma kevadkontserdilt ning nende etteastes oli läheneva laulupeo hõngu.

Rodnik, mis tegutsenud juba 48 aastat ning kus mõnest Mustvee perest laulnud suisa mitme põlvkonna esindajaid, laotas, piltlikult öeldes, kuulajate ette vene naise hinge ning teenis publikult marulise aplausi.

Kui ansambel Ropka oli möödunudaastases ööraamatukogus esinedes veel uustulnuka-üllataja staatuses, siis nüüdseks on neil välja kujunenud juba oma fänkond, kes oli kohal ka ööraamatukogus ja laulis oma lemmikute laule mõnuga kaasa.

Värvilised unenäod

Üheks toimekamaks tegelaseks ööraamatukogus kujunes Jõgeva muusikakooli noor klarnetiõpetaja Kristi Talistu, kes mängis duetti nii kitarriõpetajast kolleegi Aivar Mihkelsoniga kui ka muusikakoolis saksofoni õppiva Annika Maksimovaga ning juhatas lisaks sellele veel publiku ühislaulmist. Kaanonid tulid tema eestvedamisel näiteks nii hästi välja, et lauljad ise ka imestasid.

Näitusi oli ööraamatukogu ajal üleval suisa neli. Kes varem polnud näinud, sai ära vaadata Petro Babjaki fotonäituse “Kuum talv Ukrainas” (see oli avatud viimast päeva), lisaks sellele avati kaks uut näitust. Tarja Niittyaro akvarellinäitusest tuleb juttu Vooremaa järgmises numbris, Gunnar Vasemäe arvutigraafika näituse kohta ütleb aga üsna palju ära selle pealkiri: “Une nägu”. Tundub, et Gunnarit on õnnistatud eriliselt erksavärviliste ja fantaasiarohkete unenägudega, sest just niisugused on tema arvutis konstrueeritud pildid. Neljandale näitusele olid linnaraamatukogu töötajad välja pannud oma lapsepõlve lemmikraamatud.

Jõgevalt Tbilisi

Ööraamatukogu publikul õnnestus tutvuda ka paari lootustandva noore luuletajaga. Aana-Liisa Kaste, Tartus Hugo Treffneri gümnaasiumis õppiv Jõgeva tüdruk, luges valiku tekste oma värskest luulekogust “Kaotatud minad” ning andis üksiti teada, et tema järgmine etteaste toimub juuni lõpus Gruusias Tbilisi luulefestivalil.

Jõgevamaa gümnaasiumi õpilased ja kooliteatri Liblikapüüdja näitlejad Andra Aus ja Taivo Pärnamets pidid ööraamatukogus esitama neid palasid, millega nad osalesid õpilasetlejate tänavusel riigikonkursil. Taivo tegigi seda, ent Andra otsustas selle asemel Aana-Liisa eeskujul omaloomingulisi luuletusi pakkuda. Neist ühe esitas ta koguni lauldes. Ent ööraamatukogus ollakse sellisteks üllatusteks valmis ning võetakse kõik pakutav heatahtlikult ja kaasaelamisega vastu.

Ööprogrammi ajal valitseb raamatukogus üldse eriliselt loomingusõbralik meeleolu. Nii et tegelikult võiks ööraamatukogu olla sagedaminigi kui kord aastas, ent siis vajaks raamatukogu suuremat hoonet: öine publik ei taha praegusesse majja sugugi ära mahtuda.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus