Olulised kogukondlikud hooned peavad jääma

Põltsamaa saun-ujula oli kevadel koroonakriisi tõttu pikalt suletud, ent täna taas avatud. Samas on küsitav, mis saab Pajusi maanteel asuvast hoonest edasi ja milline tulevik teda ees ootab?


Plaanid ja jutud on Põltsamaa saun-ujulat saatnud pikalt. Kuid kui nendest kaugemale ei jõua, siis unistused uuest majast ilmselt kunagi ei realiseerugi. Ja nagu ikka on peamiseks põhjuseks valla õhuke rahakott.
Väljastpoolt trööstitu hoone võib küll kaugelt vaatajale jätta nukra mulje, ent tegelikult keeb nende seinte vahel hoopis teine elu. Üks osa on tänuväärne võimalus end pesta ja kasutada basseini ja sauna, hoopis teine osa seisneb kogukondlikkus tähtsuses. Võimaluses teistega suhelda ja sõpru-tuttavaid näha. Seal parandatakse maailma, kehtivat valitsust ja ilmselt teisigi eluprobleeme.
Tihti ei tohiks kogukondlikke hooneid näha ebamõistliku kuluna valla eelarve ridadel, vaid näha tuleb ka n-ö puude taga asuvat metsa. Saun-ujulad ei saagi tihtipeale kohaliku omavalitsuse jaoks suured tulutoojad olla. Ligi 9000 eurot, mida Põltsamaa vald täna ülalpidamiseks aastaks eraldab, on küll amps eelarvele, kuid oluline igale sauna kasutavale põltsamaalasele. Kasutab teenust ju hulk inimesi ning kui seegi võimalus amortiseerunud hoone või kitsukese rahakoti pärast ära võetakse, kaotab vald oluliselt rohkem kui 9000 eurot eelarvest.
Nii võiks kaaluda, et ehk õnnestub siiski kogukondlikku hoonesse veidi investeerida. Teha kas või samm-sammult korda salapärane ujula veekadu ning liikuda siis edasi uue hoone suunas. Kasutajaid ju ometi leiduks.

blog comments powered by Disqus