Õlitehase väravas pikad järjekorrad

Olivia rapsiõlitootja Scanola Baltic tehase ees Painkülas seisavad veoautod pikkades rivides, et koristatud rapsi müüa.

Augustis avatud rapsi vastuvõtukeskus täidab Painküla teed veoautodega. Päevas sõidab tehasesse ligi 75 autot, tuues 1500 kuni 2000 tonni rapsi. Kogus sõltub ilmast ning kombainide tööst, praegused kuumad ilmad soosivad vilja koristamist, mida on selgelt näha järjekorrast. Tehases töödeldud rapsi aastamass on 140 000 tonni, sõltuvalt sellest, kuidas saaki on. Laod mahutavad praeguse seisuga 32 000 tonni, tehas töötleb ligikaudu 12 000 tonni kuus.

Rapsi vastuvõtmisel ei jäeta midagi juhuse hooleks. Esimesena pannakse süsteemi kirja, kust auto tuleb, seejärel tehakse tooteanalüüs. Scanola Balticu omaniku Baltic Agro juhatuse liige Ants Puusta rõhutas, et kvaliteet on ettevõttele  väga tähtis. “Toodame toiduõli, siis on kvaliteet väga tähtis. Me võtame analüüsid, vaatame, kas see kaup on meile kõlbulik, kontrollime õlisisaldust, niiskust, happenäitajaid. Ja kui kaup on kõlbulik, saadetakse see edasi kaalule.”

“Vastuvõtu kiirus meil on päris suur, teoreetiliselt saame vastu võtta 375 tonni tunnis. Täna meil asi vastuvõtu kiiruse taha seisma ei jää, pigem võtabki aega kauba analüüsimine, kvaliteedi analüüsimisel ei ole me ühtegi sammu järele andnud,” selgitas Puusta. Et ühe proovi tegemine võtab aega viis kuni seitse minutit, siis on järjekordade tekkimine paratamatu. Hetkel võetakse vastu talirapsi, seejärel on oodata väikest pausi ning veidi aja pärast alustatakse suvirapsi vastuvõtuga.

AS Werol Tehased asutati 1997. aastal, et toota söödaproteiini ja toiduõli. Tootmine käivitus tehases 1999. aastal. Alates.2012. aasta 1. oktoobrist kannab tehas ärinime AS Scanola Baltic. Ettevõte toodab rapsiseemnetest söödaõli ja toorõli. Ettevõtte omanik on AS Baltic Agro.

i

MARIE METSUR

blog comments powered by Disqus