Olin laulupidudel…

Minu ema Anni Saar-Narits laulis enne II maailmasõda Maramaa Lauluseltsi segakooris ja oli koori juhatuse liige. Peale sõda laulis selles segakooris ka mu isa Paul Saar. 1947. aastal olin seitsmeaastane ja marssisin Tartu rajooni laulupeo rongkäigus ema kõrval. 1950. aasta laulupeol kuulusin Tartu II Keskkooli (praegu Miina Härma Gümnaasium) lastekoori. Tollal oli osavõtjal hõbedane ja pealtvaatajal „kuldne“ laulupeomärk. 1955. aastal olin tantsupeol Jõgeva keskkooli naisrühma rahvatantsija.


  1. aasta laulupidu toimus Tallinnas vastvalminud laval. Õppisin tollal Tartu Muusikakoolis dirigeerimist. Meie kooli õppekoor osales laulupeol. Oli ülev tunne olla sellise suure ja vägeva laulukaare all. Sõbratar Anu Pärdaga läksime ühel hommikul varem laululavale. Laululaval oli 82 astet. Anu oli üleval laulukaare 82. ja mina all esimesel astmel. Kui Anu rääkis üleval ja mina all, siis oli nii hea kõla, nagu oleksime teineteise kõrval vestelnud.

Rongkäigu ajal hakkas Russalka monumendi juures paduvihma sadama. Olime läbimärjad. Lastekooridel oli pioneerivorm. Punased kaelarätid andsid värvi ja need olid valged pluusid ära värvinud. Meestel olid püksisääred põlvini üles keeratud ja kingad rippusid õlal. Rahvas oli lauluväljakul vihmavarjude all. Laulsime oma kava lõpuni. Tohutu ovatsioon oli M. Lüdigi „Koit“ järel. Vihma sadas ja koorilauljad ning pealtvaatajad olid paigal. Hakati hüüdma: „Ernesaks! Ernesaks!“ Dirigenti ei ilmunud. Koorilauljad hakkasid ise laulma „Mu isamaa on…“

Anu tegi ettepaneku minna majutuskohta, sest külm on märgades riietes olla. Kuna olime mõlemad sportlased, siis pooleldi joostes jõudsime Viru tänavani. Igal pool oli vesi. Mootorratturitel oli samuti püksisääred üles keeratud ja kui oli vaja peatuda, siis panid nad jalad põlvini vette. Olime Viru tänaval, kui kärgatas kõu ja sähvisid välgud. Hakkasime jooksma, et majutuspaika jõuda. Kui välisukse enda järel sulgesime, hakkas taas paduvihma sadama. Vahetasime märjad riided kuivade vastu. Anu mängis klaverit ja laulsime isamaalisi laule. Peagi jõudsid teised laulupeolised majutuspaika. Terve öö triikisid ning kuivatasid Torma kooli õpetajad ja vabatahtlikud abistajad rahvamuusika mudilasorkestri liikmete riideid.

Tõrvas elades olin Tõrva rahvamuusikaorkestri Jauram ja Tõrva rahvakunstiansambli Torupill koosseisus laulu- ja tantsupidudel. Olin laulupidudel Tartu Pauluse kiriku ja Tarbatu sega- ja Lähte naiskooriga.

Mu lapsed Velve, Urmo ja Eigo, minia Kairit ning lapselapsed Mariliis ja Karl on olnud nii laulu- kui ka tantsupidudel. Minia Kersti, lapselapsed Anett-Estella, Gert-Robert ja Karl on olnud tantsupidudel. Minia Ester, lapselapsed Kadri, Asko, Tanel, Georg, Airike ja Oliver on laulnud laulupidudel. Selle aasta juubelipeol laulsid Urmo ja Oliver Pütsep ning Ester, Tanel ja onupoeg Arnold Narits. Tantsisid Eigo ja Gert-Robert Pütsep ning sugulased Airi Narits ja Eleliine Kiisler. Rahvamuusikat mängisid õp. Eha Niglas, Georg Sakrits jt. Pojad Urmo ja Eigo töötavad Soomes, kuid laulmas ning tantsimas käivad Eestis.

MALLE RANNE

blog comments powered by Disqus