Olev Teder koostas raamatu Paju lahingu kujutamisest kunstis

Jõgevamaal Puurmani vallas elav ajaloohuviline Olev Teder koostas raamatu „Paju lahing sõnas ja pildis“, kus tutvustatakse seda Vabadussõjas olulist lahingut kujutavaid maale.

Julius Kuperjanovi Seltsi eestvedaja Olev Tederi sõnul on väejuht leitnant Julius Kuperjanov ja Paju lahing leidnud kunstis enim kajastust kui ükski teine Vabadussõjas oluline  isik või sündmus. “Kogumikus esitletud kunstiteosed annavad hea ülevaate Eesti riigi sünnivaludest ja kangelastest, kelle surmakartmatus ning erakordne ohvrimeelsus aitasid päästa meie iseseisvuse,” lausus raamatu autor.

Raamatus  tutvustatakse  maale “Leintant Kuperjanov” ja “Paju lahing”, “Halb enne”, “Head sõnumid”(autor Ülo Telgmaa), leitnant Kuperjanovi langemine (autor Heino Kuur) ning teisigi Vabadussõja ühest silmapaistvamast sündmusest inspireeritud kunstiteoseid.

Esikaanel on foto kunstnik Louis Paaveli maalist “Vennad Paavelid”, millel autor on kujutanud oma onusid  Jakob ja Leonhard Paavelit, kes mõlemad Paju lahingus langesid.

“Maal hävis 1944. aasta augustis Tartu pommitamisel. J. Kuperjanovi selts on teinud ettepaneku vormida maalil kujutatu kivisse ja paigaldada see Paju lahingu monumendi juurde. Foto maalist pärineb Indrek Hirve erakogust,” ütles Olev Teder.

Teder jagab raamatut “Paju lahing sõnas ja pildis” kingituseks. Trükise saavad Jõgevamaa raamatukogud ja koolid. Raamatust huvitatud võivad pöörduda autori poole aadressil  olev@kuperjanov.ee.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus