Oktoobrikuugi oli meil tänavu keskmisest soojem

Oktoober oli tänavu järjest kuues kuu, mis kujunes keskmisest soojemaks. Tavapärasest tunduvalt soojemad perioodid esinesid kuu esimesel ja viimasel kümmepäevakul.

Kõige kõrgem õhutemperatuur registreeriti 10. oktoobril — 15,7 kraadi. Kolmandal kümmepäevakul oli neljal päeval ööpäeva keskmine õhutemperatuur kümnest kraadist kõrgem. Taliteravilja oraste kasv jätkus oktoobri lõpuni.

 

Kuu keskel oli ilm muutlik

Kuu keskpaiku, 12. kuni 23. oktoobrini, oli ilm muutlik. Soojad ilmad vaheldusid külmadega, lausa talvistega. Kõige külmem oli ilm 17. ja viiepäevasel perioodil 19.-22. oktoobrini. Minimaalne õhutemperatuur langes 21. oktoobril õhus kuni -7, kahe sentimeetri kõrgusel rohul -12…-13 kraadini. 19. oktoobri hommikul moodustus maakonnas kohati lumikate, mis püsis maas lõunani. Külmematel öödel külmus maapind Jõgeval tehtud vaatluste järgi nelja kuni viie sentimeetri sügavuseni ja ei jõudnud ka päeval üles sulada. Kahe ööpäeva keskmine temperatuur jäi nullist madalamale.

 

Vihma vähe, torm liiga ei teinud

Vihma sadas kuu esimesel poolel vähe. Esimene korralikum sadu tuli 18.‑19. oktoobril, sajuseks muutus ilm pärast 23. kuupäeva. Kuu sajusummaks kogunes maakonnas esialgsetel andmetel 47-74 mm. Jõgeva ilmajaama järgi tuli oktoobris vihma 58 mm, see on 10 millimeetri võrra keskmisest vähem. Kõige suuremad ööpäevased sajuhulgad mõõdeti tormisel 29. oktoobril (Jõgeva ümbruses 13-16 mm).

Meie maakond jäi tugevamatest tormituultest eemale. Tuuleiilid ulatusid sel päeval siin kandis 18 meetrini sekundis, kuid siiski  murdusid oksad ja lendasid lahtiseid esemed, tekitades elektrikatkestusi. Kohati oli kuulda müristamist ja sähvisid välgud.

Tugevad külmad vallandasid intensiivse lehesaju. Seni olid lehestik hõrenenud aeglaselt, külmaga jäid aga puud mõne päeva jooksul lehtedest ilma. Kaasa aitas ka vahepeal sadanud sula lumi.

 

Sood on kuivad, veetase langenud

Suvi on olnud tänavu tavapärasest kuivem. 1. aprillist kuni 31. oktoobrini sadas Jõgeval vihma 353 mm, mis on võrreldes 1922.-2012. aastate keskmise summaga 100 mm võrra vähem. Sood on kuivad ja veetase veekogudes madalale langenud. Soojust on olnud suve jooksul erakordselt palju. Nii efektiivsete (üle 5 °C) kui ka aktiivsete (üle 10 °C) temperatuuride summat ületab vaatlusreas oktoobri lõpu seisuga ainult 2011. aasta summa. Oktoobris kogunes efektiivseid temperatuure veel 92 kraadi (see on keskmisest 31 kraadi võrra rohkem) ja aktiivseid temperatuure 102 kraadi (see on keskmisest enam kui 60 kraadi võrra rohkem).

 

November peaks tooma lume ja külma

Milline on olnud novembrikuu ilm 1922.-2012. aastate andmetel? Novembrit peetakse talvekuuks. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur langeb tavaliselt kuu teisel poolel alla null kraadi ja maapind külmub.

Sagedamini hakkab vihmale lisanduma lumelörts ja lumi, kuigi lumi novembris tavaliselt veel püsivalt maha ei jää. Maksimaalsed lume paksused on tõusnud novembris 20 sentimeetrini ja üle selle. Hingedekuu äärmustemperatuurideks on mõõdetud 12,7 °C (1967. aastal) ja -26,0 °C (1951. aastal), kuu sademete summa on kõikunud 10 millimeetrist 1998. aastal kuni 153 millimeetrini 1923. aastal.

LAINE KEPPART, Eesti Taimekasvatuse Instituudi agrometeoroloog

blog comments powered by Disqus