Oktoobri ilm laskis põllutööd lõpetada

Lisaks soojale septembrile osutus ka lõppenud oktoober keskmise õhutemperatuuri järgi poole kraadi võrra harilikust soojemaks. Oktoobri alguses oli lühiajaline väga soe periood, nn vananaistesuvi, esines ka äikest.

6. oktoobril tõusis päeval temperatuur õhus ligi 17 kraadini ja ööselgi ei langenud termomeetri näit alla 11 kraadi. See päev oligi Jõgeva SAI automaatilmajaama andmete järgi kogu kuu kõige soojem päev.

Esimene lumi juba oktoobris

9. oktoobrist algas külmade öödega periood, mis vältas kuni kuu keskpaigani. Kõige madalam oli õhutemperatuur 10. ja 11. oktoobril, mil õhus registreeriti maakonnas miinimumtemperatuurideks -2…-4 kraadi. Lääne-Virumaa põhjaosas sadas siis paiguti 10 sentimeetri paksune lumevaip maha ja lehtedes puudele ladestunud sulalumi murdis puid.

Kuu teisel poolel tänavu tugevaid öökülmi õhus ei olnudki. Tavaliselt esinevad meil oktoobris juba -5…-7-kraadised külmad. Möödunud aastal mõõdeti näiteks 27. oktoobril Jõgeval enam kui 14 kraadi külma ja 2002. aastal langes juba 4. oktoobril miinimumtemperatuur -5,7 kraadini ning kuu lõpupoole -15,7 kraadini.

Üsna soojad ilmad

Kõige vähem on olnud Jõgeval oktoobris 1922. aastast alates külma 1967. aastal ? -0,2 kraadi ja kõige rohkem 1926. aastal ? -18,5 kraadi.

Vihma sadas oktoobris normile lähedaselt. Lõppesid juba mitu kuud kestnud sagedased vihmad, mis ei lasknud põllutöid teha.

Oktoobri esimesel poolel oli Jõgeval 11 täiesti sajuta päeva. Saadi nii vilja koristada kui ka põldu künda. Kuu teine pool oli uuesti sajusem ja kogu oktoobri sademete summaks mõõdeti maakonnas 51…98 mm. Kuivem oli maakonna põhja- ja kirdeosas. Päikest paistis kuu jooksul Jõgeval tavalisest 10 tundi vähem, kusjuures väga päikesevaene oli viimane kümmepäevak.

Tänu tavalisest soojematele öödele püsisid tänavu puudel lehed kaua küljes ja veel oktoobri lõpuski rõõmustasid Jõgeva kesklinna parkides möödujaid kollaste lehtedega laialehised pärnad, metsa alt võis veel korjata üksikuid söögiseeni. Kodumaised puuliigid olid selleks ajaks siiski juba raagus.

Et põllumehed olid tänavu koristustöödega kimpus, siis saadi talivilja külvata vähe. Soojust on oraste arenguks jätkunud. Septembri esimesel poolel külvatud põldudel on taimed jõudnud võrsuda. Oktoobri alguses külvatud vili ei ole veel korralikult tärganud.

LAINE KEPPART,
Jõgeva SAI agrometeoroloog-ekspert

blog comments powered by Disqus