Oktoober oli soe ja sajune

Edasi ilm jahenes. 11.-14. oktoobril jäi päeval juba õhutemperatuur ainult 4…7 kraadi piiresse ja 11. oktoobri öösel langes temperatuurinäit maakonnas ?1…-3,5 kraadini.  Külma öö järel hakkas sadama vihma, mille hulka tuli ka lumekruupe. 12. oktoobril muutus ilm tormiseks ja sadu väga tugevaks. Ööpäeva sademetehulgaks mõõdeti sel päeval Jõgeva alevikus ja Siimustis 30…31 mm, mis vastab peaaegu poolele oktoobrikuu normile.

Vihmaga koos tuli lumelörtsi ja paiguti muutus maa lühikeseks ajaks valgeks. Väga külmaks osutus läänepoolses Eestis ka 14. oktoobri öö ? õhutemperatuur langes -5,5 kraadini. Meil siin idapoolses Eestis kattis sellel ööl taevast pilvkate ja miinuskraade ei esinenudki.

Kuu keskel läks ilm soojemaks

15.-18. oktoobril oli ilm uuesti soe. Sajud jätkusid ja ilm püsis uduse ning niiskena. Vihmad lõppesid 20. kuupäevast ja selginemisega koos algasid öökülmad. Esines 4…5 külma ööd järjest. Õhutemperatuur langes hommikutundidel -3…-5 kraadini ning muld külmus pinnalt. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur langes 5…8 päeval alla 5 kraadi ja vegetatsioon katkes.

Kuu viimased päevad olid uuesti soojad, tuulevaiksed ja sombused. 29.-30. oktoobril mõõdeti päeval sooja 11 kraadi ja ilm oleks sobinud oma soojusega pigem septembri kui oktoobrikuu lõppu. Soojust jätkus lühikeseks ajaks ja juba 3. novembril sadas lumi maha.

Üldkokkuvõttes oli oktoober Jõgeval tavapärasest enam kui kraadi võrra soojem ja kuu sademete summa ületas normi 10 millimeetri võrra.

Mihklikuu esimesel dekaadil külvatud taliteraviljad jõudsid oktoobri lõpuks areneda 2…3 võrseni. Taimedele kasulikku soojust (efektiivset üle 5 kraadi) kogunes 1. septembrist kuni 31. oktoobrini 240 kraadi, mis on lähedane summa normile.

Kogu lõppenud 2007. a vegetatsiooniperiood oli olnud keskmisest soojem. Efektiivset soojust kogunes Jõgeval tänavusel taimekasvuperioodil ligikaudu 1640 kraadi, mis on üle 200 kraadi tavapärasest rohkem. Vihma sadas Jõgeval 1. aprillist kuni oktoobri lõpuni 440 mm, mis on keskmisele lähedane summa. Suve kestel esines sademeteta perioode mais, juulis ja augustis, suve lõpp ning sügis olid aga sajused.

Temperatuur jääb miinustesse

Milline on olnud viimase 85 aasta jooksul Jõgeval novembrikuu ilm? Novembrit peetakse esimeseks talvekuuks. Tavaliselt tuleb ja läheb lumi selle kuu jooksul korduvalt, külmad ilmaperioodid vahelduvad soojematega. Novembri teisel poolel jääb ööpäeva keskmine õhutemperatuur tavaliselt püsivalt alla 0 kraadi ja lumega perioodid muutuvad pikemaks.

Osadel aastatel on novembris maha sadanud lumi jäänud püsima kogu talveks. Suurimaks lume paksuseks on hingedekuul Jõgeva ümbruse põldudel mõõdetud 19 sentimeetrit. Viimati oli paks lumi novembris maas 2004. aastal (16 sentimeetrit). Ka eelmisel aastal olid novembri kaks esimest nädalat lumikattega, mille paksus ulatus maksimaalselt 9 sentimeetrini.

Hingedekuu minimaalseks õhutemperatuuriks on mõõdetud -26 kraadi 1951. aastal. Viimati oli selles kuus enam kui 20 kraadi külma 1993. aastal, eelmisel aastal oli külma 15 kraadi. Maksimaalseks õhutemperatuuriks on mõõdetud novembris 12,7 kraadi 1967. aastal, eelmisel aastal oli kuu lõpus 8 kraadi sooja.

Hingedekuu sademete summa on kõikunud 10 millimeetrist (1998. a) kuni 153 millimeetrini (1923. a), keskmine 56 millimeetrit.

Laine Keppart,
Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agrometeoroloog-ekspert

blog comments powered by Disqus