Õhtukoraalid Peipsimaa kirikutes

Peipsimaa orelifestival jäi sel aastal toimumata. Kuid korraldaja, organist Elke Unt otsustas koos sõprade ooperilaulja Atlan Karpi ja tema abikaasa Liina Tordik-Karpiga siiski kolm tavaliselt osa võtnud kirikutest läbi käia ja neis lühikesed videoklipid salvestada. Kaks neist kolmest kirikust asuvad Jõgevamaal.


Õhtukoraalid olid valitud vastavalt kirikutele. „Läbi vaikse õhturahu“ Luteri kiriku lauluraamatust tuli esitusele Kodaveres. Selle viis on pärit vennastekoguduse repertuaarist 18. sajandist, aga sõnad on kirjutanud luuletaja Anna Haava, kelle sünnikodu oli Pala kandis Kodavere kihelkonnas.
Lohusuu kirikus esitati „Õhtu jõuab jälle“, mis räägib jõest ja sobis seetõttu muusikute meelest just sinna. Selle viisi on kirjutanud Karl Tuvike ja sõnad on tõlkeluule.
Torma kirikus kõlas „Päev veereb, varjud tõusvad“, mille viis on laiemalt luterlikus maailmas tuntud „Nüüd hingvad inimesed“ nime all ja selle leiab ka põhjamaade ja saksa lauluraamatutest. Sõnad on kirjutanud Aksel Kallas.
Aksel Kallase kodune keel oli küll saksa keel, kuid Vabadussõja ajal ja järel kirjutas ta palju ka eestikeelset luulet.
„Festival jäi ära. Seda on väga raske nii teha, et saab, ei saa ja siis jälle saab. Loodan, et midagi hullu ei juhtu, kui ka üks aasta vahele jääb,“ rääkis organist Elke Unt. „Nende pisikeste salvestuste mõte on ikka orelitele tähelepanu tõmmata, sest orelid vajavad pidevat hoolt. Kui ühel aastal kontserte vähem on või nad ära jäävad, ei tähenda, et neid pille ei peaks hooldama,“ lisas ta.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus