Oht pole kaugeltki möödas

Möödunud päevadel on Jõgevamaale lisandunud mõned uued koroonaviiruse juhtumid. Vaadates teisi maakondi pole aga põhjust just ülemäära rõõmustada. Veel neljapäeva lõunal oli maakonnas 24 aktiivset haigusjuhtu, mis tähendab, et oht pole kaugeltki möödas.
Eesti teine laine on võrreldes muu Euroopaga võrdlemisi tagasihoidlik ja selle põhjus seisneb suuresti inimeste tegevusel. Sest haigused käivad ikka mööda inimesi.
Tõsi, me oleme õppinud viirusega tasahilju koos elama, kuid kohati teeme seda liiga kergekäeliselt. Just kui unustades, et meie keskel on neid, keda peab eriti hoidma. Teated Raplamaa hooldekodust pole kaugeltki rõõmustavad ning sunnivad aina enam mõtlema, et mõtlematu haigena tööl või poes käimine võib kellegi jaoks halvasti lõppeda.
Kevadel õppisime päev päeva järel elama, leppides teadmatuse ja oskamatusega olukorda kiiresti lahendada. Täna, sügisel, oleme targemad. Teame, millal olukord võib käest libiseda ja millal on see kontrolli all. Praegu on veel kõik kontrollitav ning kolded teada, kuid hoolimatu käitumine, isegi trots ja pahameel ei aita meid kriisist läbi.
Ligi pool aastat tagasi õppisime midagi veel: taunitavaks muutus haigena tööl käimine, oluliseks aga lähedastele helistamine, nendega lihtsalt rääkimine. Nüüd on aeg need tarkused taas meelde tuletada, et toetada neid samu, keda kaitsma peame – meie eakaid. Helistades eakale emale või isale ja küsides, kuidas käsi käib, julgustame ja aitame neil praegusest olukorrast võitjana väljuda. Sest rääkimine, see on ju võti.

blog comments powered by Disqus