Nutikalt soolatud ehk kuidas tarbida soola tervislikult

SISUTURUNDUS

Sool on mineraalne aine, mis koosneb naatriumist (40%) ja kloorist (60%) ning mida leidub looduses nii maapinnal kui ka vees. Soola saadakse peamiselt kaevandamise või merevee destilleerimise teel ning seda kasutatakse laialdaselt nii toidu maitsestamiseks, säilitusainena kui ka erinevates tööstuslikes protsessides.

Kas teadsid aga, et sool on ühtlasi ka kõige vanem maitseaine? Soola kasutati juba 4000 aastat eKr. ning see oli ka esimene toode, millega kaubeldi naaberrahvaste juures, kellel kohalikke soolavarusid või soola kaevandamise võimalusi ei olnud. Tegelikult on soola kasutusele võtmine märkimisväärne tegu inimkonna ajaloos, sest tänu soolale oli võimalik säilitada toitu pikema aja jooksul.

Ajalooliselt oli sool aga pigem jõukamatele inimestele kättesaadav luksuskaup ning seda kasutati ka meditsiinilisel otstarbel tervisehädade leevendamiseks. Sool muutus laiemalt kättesaadavaks aga alles 20. sajandil, mil see sai tavainimeste igapäevase toidulaua lahutamatuks osaks.

Oluline mineraal: soola roll organismi tervises ja toimimises

Tänapäeval on soola ehk naatriumkloriidi puuduse tekkimine harv nähtus, sest enamik meie igapäevastest toitudest sisaldavad seda piisavalt. Seevastu on probleemiks pigem liigne soola tarbimine, mis on seotud mitmete terviseriskidega. Naatrium on küll eluks vajalik mineraalaine, kuid selle liigne tarbimine võib organismi kahjustada.

Tavaliselt soovitatakse täiskasvanutel tarbida 3-5 grammi soola päevas, mis on umbes üks teelusikatäis. Siiski võib individuaalne soolavajadus erineda sõltuvalt inimese kehakaalust, füüsilisest aktiivsusest ja tervislikust seisundist.

Soola ülesanded meie organismis on:

  • Vere- ja koerakkude vahelise vee hulga reguleerimine;
  • Organismi happe-tasakaalu säilitamine;
  • Närviimpulsside liikumise tagamine kehas.

Soola liigtarbimine- miks see pole tervisele hea?

Kuigi soolal on oluline roll organismis, siis liigne soola tarbimine pole samuti hea. Paraku meie igapäevane toit sisaldab oluliselt rohkem soola, kui seda on meie kehal vaja. Põhjust selleks ei pea kaugelt otsima, sest sool annab ju toidule maitse.

Kõige enam soola sisaldavad just valmistoidud ja töödeldud toiduained. Seetõttu on palju paremaks valikuks toidud ise värskest ja töötlemata toorainest valmis teha ning võimalusel vältida valmistoitude tarbimist.

Tavaliselt soovitatakse täiskasvanutel tarbida mitte rohkem kui 6 grammi soola päevas, mis vastab umbes 2400 milligrammile naatriumile. Ületades soovitatud koguse, võib see kahjustada organismi ning olla tervisele suisa ohtlik.

Soola liigse tarbimise tagajärjed on näiteks:

  • Vererõhu tõus;
  • Neerude koormuse suurenemine, mis võib soodustada neerukivide teket;
  • Liigne vee ja kaaliumi eritumine uriiniga;
  • Veevahetuse häired vere- ja koerakkude vahel, mis võivad põhjustada turseid.

Soolase toidu armastajaid kimbutab kaaliumi puudus

Kaalium on väga oluline mineraal, mida sageli jääb soolase toidu armastajatel organismis vajaka, sest naatriumkloriid eemaldab selle organismist. Kaalium on aga eluliselt oluline veresoonte tervisele, kuna see lõõgastab veresoonte seinu ja aitab organismist välja viia üleliigse naatriumi ja vee. Kaalium on ka südame ja veresoonkonna tervise seisukohalt väga oluline, sest see aitab vähendada oksüdatiivse stressi negatiivset mõju.

Kaaliumi ja naatriumi tasakaalu hoidmiseks peaks inimene tarbima iga teelusikatäie lauasoola kohta kolm banaani. See aitab vähendada naatriumi liigtarbimist ja ennetada kaaliumipuudust. Kui banaanide söömine ei ole võimalik või soovitav, siis kaaliumi ning teiste südame- ja veresoonkonna tervisele oluliste lisanditega rikastatud sool on parim lahendus, et ennetada soola tarbimisega seotud tervisemuresid.

Tarbige soola mõistlikult ja püsige terved!

blog comments powered by Disqus