November oli tänavu talviselt külm ja lumine

November õigustas tänavu talvekuu nime. Kohe kuu esimesel päeval langes ööpäeva keskmine õhutemperatuur püsivalt alla null kraadi, mida agrometeoroloogias peetakse talve alguseks. Tavaliselt algab siinkandis null kraadist madalama temperatuuriga periood alles novembri teisel poolel.


Keskmine õhutemperatuur püsis kuni kuu keskpaigani viimase 94 aasta keskmisest 2-9 kraadi võrra madalamana. Väga külmaks osutus 6. novembri öö, kui minimaalne õhutemperatuur langes Jõgeval -16,3 °C. Nii kuu alguses juba sellise külma esinemine on üsna haruldane. Varem on novembri esimesel dekaadil esinenud sellest näidust madalamaid õhutemperatuure Jõgeval ainult kolmel korral 1956., 1941., 1922. aastal.

Paks lumi hoidis ära halvima

Kohati oli maakonnas 1. novembri hommikul ka lumi maas, enamikes kohtades tekkis lumikate siiski päev hiljem. Lume paksus kasvas põldudel esimese dekaadi lõpuks 10-15 sentimeetri paksuseks, kõrrepõldudel mõnel pool veelgi paksemaks. Õnn oli, et ka kõige tugevama külma ajal kaitses põllukultuure juba korralik lumikate. Lume all oli lausa nii soe, et muld peaaegu ei külmunudki.

Alates 16. novembrist läks ilm uuesti soojaks ja ööpäeva keskmine õhutemperatuur püsis 12 päeva vältel plusspoolel. Lumikate kadus 19. novembriks. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis üksikutel päevadel seitsme-kaheksa plusskraadini. Ilm oli pilves ja sageli sadas vihma. 20. novembril mõõdeti ööpäevaseks sajuhulgaks ligi 19 mm.

Sulavesi tõstis veekogud üle kallaste

Suured sajud koos lumest sulanud veega tõstsid veekogud üle kallaste. Kohati kogunes vesi loikudena põldudele ja rohumaadele, kuid tänu sulale mullale sinna kauaks püsima ei jäänud. Samuti jäid kolmandal dekaadil sajud harvemaks ja pori põlluvaheteedel vähemaks.

Aga 25. novembrist alates muutus ilm uuesti talviseks. Hakkas sadama lund ja lörtsi. Hommikuti oli lumi maas, aga esialgu sulas see päeval uuesti ära. 28. novembrist jäi lumi püsivalt maha. Lund oli kuu viimastel päevadel napilt, ainult mõne sentimeetri paksuselt, samas langes minimaalne õhutemperatuur ligi -10 kraadini, lume pinnal ühe kraadi võrra veelgi madalamale. Muld jõudis 30. novembriks külmuda 8-9 cm sügavuseni.

Lund on olnud erinevalt

Kokkuvõttes oli tänavune november (kuu keskmine õhutemperatuur -1,2 °C) viimase 94 aasta keskmisest 1,5 kraadi võrra külmem. Sademeid kogunes kuu jooksul Jõgeval 83 mm, mis ületab keskmist ligi 30 mm võrra. Lumikattega hommikuid esines kuu jooksul 22, see on peaaegu kaks korda rohkem tavalisest. Päikest paistis harilikust vähem – 18 tundi, mis moodustab vaatlusrea keskmisest 67 protsenti.

Milline on olnud ilm detsembris Jõgeva ilmajaama andmetel aastatel 1922-2015? Jõulukuu äärmustemperatuurideks on mõõdetud 11,2 °C (2006. aastal) ja -40,2 °C (1978. aastal). Viimase 94 aasta kuu keskmiseks õhutemperatuuriks on -3,8 °C.

Lund on olnud jõulukuus väga erinevalt. On esinenud aastaid, kui lumi on olnud maas ainult üksikutel päevadel (näiteks 2015. aastal kolmel, 1972. aastal ühel hommikul), samas on olnud aastaid, kui lumi on püsinud detsembris maas kogu kuu vältel (viimati 2012. aastal). Maksimaalseks lume paksuseks on jõulukuus mõõdetud 50 sentimeetrit (2010. aastal).

Jõululaupäeva hommikul on olnud Jõgeval 1965. aastast alates ehk viimase 51 aasta jooksul maa valge, sh ka lumekirme, 45 korral. Viis ja enam sentimeetrit on mõõdetud sellel tähtsal hommikul lume paksuseks 32 ja 10 või enam sentimeetrit 17 korral. 2015. ja 2013. aasta jõulude ajal puudus lumi täiesti, 2014. aastal sadas jõululaupäevaks kaheksasentimeetrine lumekord maha ja enne aasta lõppu tuli seda veel juurde.

LAINE KEPPART, Eesti Taimekasvatuse Instituut

blog comments powered by Disqus