Nõuanded suvekuumusega toimetulekuks

Kuumalaine kestab ning õhutemperatuur on ilmateenistuse andmetel lähipäevil jätkuvalt üle 30 kraadi. Suvekuumaga toimetulekuks ning enda ja oma lähedaste tervise kaitsmiseks on tarvilik meeles pidada mõningaid esmaseid ettevaatusabinõusid.


Ole jahedas, väldi keskpäeval õues viibimist

Kuumus ja pikemalt päikese käes viibimine põhjustab vedelikukaotust ning keha ülekuumenemist. Esimene ja peamine nõuanne oma tervise kaitsmiseks on jääda jahedamatesse ruumidesse, ruume õhutada ning konditsioneeri või ventilaatoriga jahutada. Kindlasti tuleks vältida pikalt väljas viibimist või füüsilist tööd lauspäikese all ning keskpäeval.

Joo palju vett

Et organismis ei tekiks vedelikupuudust, tuleb juua vett. Kindlasti tuleb juua regulaarselt ja tavapärasest rohkem. Ligikaudu 60 kg kaaluva täiskasvanu päevane veevajadus on kaks liitrit. Sellest pool tuleb toidust ja teine pool tuleks juurde juua. Kindlasti aga tuleb kuumade ilmade ja higistamise korral veekogust suurendada ning jälgida, et ka lapsed jooksid piisavalt.

Päikese käes viibides kata pea

Kui veel kuni 25 kraadise kuumuse või pilvise ilmaga võis peakatte kasutamisele aeg-ajalt käega lüüa, siis kõrgema temperatuuriga tuleb kindlasti pea päikese käes viibides kogu päeva jooksul katta. Valida tuleks hele, õhku läbi laskev müts või rätik ning soovitav on ka kanda päikeseprille. Peakatte kandmise nõuet on eriti vaja järgida lastel ja eakatel, keda kuumus ja lauspäike kõige enam ohustavad.

Jahuta end vees

Väga kuumadel suvepäevadel tuleks võimalusel aeg-ajalt duši all või ujumas käia ning teha pea märjaks. Õue minnes oleks hea kaasa võtta pudel jaheda veega ning kui palavusest tekib halb enesetunne või nõrkus, siis valada natuke vett pähe ja kuklale, mis jahutab kiiresti.

Kasuta päikesekreemi

Päikesekreemi tuleb kasutada kogu suve, siiski tuleb sellesse väga tõsiselt suhtuda just pilvitu taeva ja kesksuvise päikesega. Suvekuudel tuleb valida kõrge, vähemalt 20-faktoriline kreem, eriti lastele. Kaitsekreemi tuleks nahale määrida ligi pool tundi enne õue minekut ning kreemi tuleb uuendada ja regulaarselt nahale kanda umbes iga paari tunni tagant, sõltuvalt päiksekaitse faktorist. Õiget toodet aitab kindlasti valida ka apteeker.

Kui aga on tekkinud kuumarabandus, mida iseloomustab kõrge kehatemperatuur, punetav ja kuiv nahk, peapööritus, peavalu, iiveldus või lausa teadvusetus, tuleb inimene viia jahedasse ning kutsuda kiiresti kiirabi. Südame- ja vererõhuprobleemidega inimesed peavad aga kindlasti  vajalikke ravimeid kogu aeg kaasas kandma.

MARET MAKKO, Euroapteegi farmatseut 

blog comments powered by Disqus