?Nooruse planeet? Mustvees

Mustvee Kultuurikeskuses tutvustasid oma loomingut tuntud harrastusartistid Kiievist ja Dnepropetrovskist, kes esitasid modernseid laule ja tantse. “Pakkusime kuulata ka rohkesti ukraina rahvalaulude töötlusi,” ütles festivali rezissöör Galina Panibratets. “Mina viibin Eestis teist korda, enamik lapsi on siin aga esimest korda, ” ütles ta.

Festivali “Nooruse planeet” Eesti-poolne korraldaja, Tartu Raatuse Gümnaasiumi direktor Jaan Kabin, kes elab Jõgeval, ütles: “Kord olin ise Ukrainas kultuurifestivalil, mis toimus eesmärgil võimaldada kokku saamist ja suhtlemist endiste sotsialismimaade lastele ja noortele. Nii tekkis mõtte hakata niisuguseid üritusi ka Eestis organiseerima. Ukrainlased lubasid lahkesti aidata otsida kultuurikollektiive, kes on huvitatud Eestis kontsertide andmisest. Tänu meeldivale koostööle saame korraldada festivali, mis tänavu saab Eestis teoks kolmandat korda. Esimeseks kontserdipaigaks valisime Mustvee kultuurikeskuse, kuhu kutsusime esinema ukrainlased. Tartus oli kontsert neljapäeval, laupäeval lauldakse ja tantsitakse aga Tallinnas Merivälja pansionaadis.

Kauaaegne pedagoog Jaan Kabin arvas, et sellised rahvusvahelised festivalid on vajalikud sellekski, et noored õpiksid tundma mitmesuguseid maid ja rahvaid, nende muusikat, tantse laule ning traditsioone. “Mida tihedamini erinevad rahvad suhtlema harjuvad, seda turvalisemaks muutub maailm,” oli tema seisukoht.

Ukrainlased külastasid ka Raja vanausuliste kloostrit, Mustvee muuseumi ja jalutasid kevadisel Peipsi rannikul. “Eriti tunti huvi vanausuliste ajaloo, tavade ja elulaadi vastu, sest vanausulisi elab ka mõnel pool Ukrainas,” rääkis Jaan Kabin.

Festivali rezissöör Galina Panibratetsi sõnul on igati meeldiv, et väikeses linnas Mustvees ja selle ümbruses pööratakse väga palju tähelepanu ajaloo ja kultuuripärandi hoidmisele ja tutvustamisele. “Igati meeldiva mulje jätsid ka selle paiga sõbralikud inimesed,” lausus kultuuritegelane Ukrainast.

Külalisesinejaid tänas Mustvee linnavolikogu aseesimees Laidi Zaleke?ina, kes kinkis neile Peipsi piirkonda tutvustavad suveniirkalendrid, mille autoriks Johannes Haav.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus