Noortepeo eelproovid on alanud

Tänavusuvise noorte laulu- ja tantsupeo „maa ja ilm” eelproovid on alanud. Jõgevamaalt peole pürgijatest said esimestena oma peovalmidust näidata mudilaskooride lauljad: nende eelproov leidis aset möödunud reedel Jõgeva kultuurikeskuses.

Et Jõgevamaalt kandideerib noortepeole kümme mudilaskoori, oli kultuurikeskuse saal proovi ajal väikesi lauljaid üsna täis.

“Eelproovidekarusselli käivitaja aust jäime küll napilt ilma, sest enne meid jõudis eelproov toimuda Läänemaal, aga järjekorras teine olla on ka päris tore,” ütles Jõgevamaa rahvakultuurispetsialist Pille Tutt, kelle täita on ka maakonna laulupeokuraatori roll.

Registreerimisandmete põhjal peaks täna kohal olema 301 last Haiguse tõttu on paarkümmend lauljat pidanud ka proovilt eemale jääma, ent see ei kujuta endast väga suurt protsenti.”

Jõgevamaalt peole kandideerivate kooride hulgas on ka selline huvitav kollektiiv nagu Põltsamaa valla mudilaskoor, mis koosneb Lustivere ja Adavere Põhikooli ning Esku-Kamari Kooli lastest.

Väikeses maakoolis ei saagi tavaliselt korralikku koori moodustada, ikka kipub see rohkem ansambli moodi välja kukkuma. Kümmekond lauljat pole ju päris õige koor!” ütles Lustivere Põhikooli muusikaõpetaja ja Põltsamaa valla mudilaskoori vastutav dirigent Sirje Pääslane. Kui teha aga valla kolme kooli peale ühine koor, siis saavad ka väikeste koolide lapsed normaalse suurusega kooris laulmise kogemuse.”

Kuni aastavahetuseni harjutasid lauljad siiski igaüks oma koolis ja oma õpetaja käe all (Adavere lapsed Nele Kaevu ja Esku-Kamari lapsed Liia Auna juhendamisel). Ühisproovid algasid uuest aastast.

Esimene ühisproov oli üleeile Adaveres ja see meeldis lastele väga,” ütles Sirje Pääslane. Kolme kooli lauljad hakkavad kokku saama üle nädala ning proovipaik vaheldub. Neil nädalail, mil valla mudilaskoori ühisproovi ei ole, tuleb kokku valla lastekoor: seegi sai lauljate vähesuse tõttu moodustatud mitme kooli peale. Oleme väga tänulikud vallavalitsuse haridus- ja kultuurinõunikule Silja Petersile, kes ühisproovidega seotud logistiliste probleemide lahendamise enda peale võttis.”

Esimese korra kohta hästi

Möödunudreedesel eelproovil võeti mudilaskooride liigijuhi Aarne Saluveeru ja dirigent Annelii Traksi käe all ühiselt läbi kõik kuus peol mudilaskooride poolt esitatavat laulu. Kuuldu-nähtuga jäid Aarne Saluveer ja Annelii Traks üldjoontes rahule.

Jõgevamaa on ikka selline tubli keskmik olnud,” ütles Saluveer. Tänase põhjal võib siinseid lauljaid kiita selle eest, et nad jo-le-mi-süsteemi käemärke hästi kasutada oskavad. Noorte laulupidu on ju ka haridusprotsessi osa ning meie eesmärgiks on jõuda selleni, et lauljad tulevikus noodilugemisega hakkama saaksid. Ka laulude sõnad olid lastel juba enam-vähem selged. Nii et esimese eelproovi kohta olid asjad päris hästi.”

Maakonna muusikaõpetuse ainesektsiooni esimehe, Sadala ja Torma Põhikooli muusikaõpetaja Mare Talve arvates laulsid mudilaskoorid kahe aasta tagusel üldlaulupeol mõnevõrra rõõmsamaid ja põnevamaid laule. Seekordse repertuaari hulgaski on tema arvates üks üsna huvitav lugu: Tauno Aintsi Kordamiseks”, mis kõneleb orkestripillidest ning pakub võimalust koos lauljatega erinevaid kõlavärve otsida. Mu suul ei ole sulgejat” on aga Talve hinnangul nii noorte lauljate jaoks natuke sõjakavõitu. Samas peaksid just meie maakonna noored lauljad seda eriti hästi esitama, sest tegemist on ju Jõgevalt võrsunud Alo Mattiiseni ja Jüri Leesmenti ühisloominguga.

Kes oskab, saab peole

Maakonna laulupeokuraator Pille Tutt pidas mudilaskooridele noortepeoks valitud laule siiski eakohasteks ning selle vanuserühma olemust särama panevaks. Et lauljatel tuleb seekord ka rohkesti liikuda, on mõnevõrra eelistatumas seisus need lapsed, kes ka tantsurühmades kaasa teevad.

Näen siin täna mitut last, kes osalesid kaks päeva tagasi siinsamas toimunud maakonna III-IV klasside tantsurühmade juhendajate ja tantsijate mentorkoolitusel. Nende kergemast ja loomulikumast liikumisest on kohe näha, et nad on ka tantsijad,” ütles Pille Tutt. Mentorkoolituse läbi viinud Mall Järvelalt said aga kõik kolm koolitusel osalenud rühma, Jõgeva Ühisgümnaasiumi, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi ja Siimusti Lasteaed-Algkooli oma, kõvasti kiita.”

Laulupeokuraator ise kiitis Jõgevamaa kooli- ja omavalitsusjuhte, kes mõistavad hästi laulu- ja tantsupeo eelproovidel osalemise olulisust ning teevad omalt poolt kõik selleks, et nendega seotud transpordikulud kaetud saaksid. Nii mõneski koolis on Pille Tuti sõnul ka lauljate esinemisriiete soetamise või täiendamise peale mõtlema hakatud.

Eriti hea meel on mul selle üle, et mudilaskoorilauljate hulka on siginenud üsna palju poisse. Varem kippusid seda liiki koorid ikka läbi ja lõhki tüdrukutekoorid olema,” ütles Pille Tutt.

Tema sõnul seisab Jõgevamaa mudilaskooridel teine eelproov ees alles mai alguses. Selle põhjal tehakse lõplik otsus, kes peole pääsevad. Et mudilaskoore kandideerib peole kõige rohkem, saab selles kategoorias konkurents ilmselt tugev olema.

Ma ei rõhutaks seda, et keegi peab kindlasti peolt kõrvale jääma, vaid seda, et kes on repertuaari piisavalt hästi omandanud, see peole ka pääseb,” ütles Aarne Saluveer.

Peatselt teevad noortepeo eelproovidega otsa lahti ka Jõgevamaa tantsijad: nende esimene kokkusaamine on 27. jaanuaril Jõgeval.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus