Noortelaager innustab head tegema ning maaelu väärtustama

Noorteorganisatsioon 4H korraldab oma selleaastase suvelaagri, millest võtab osa 220 inimest, Jõgevamaal Voorel. 4H põhimissiooniks on tegevjuhi Gerda Varese sõnul maaelu väärtustamine noorte seas.

„Kõige suurem rõhk on maanoortel, aga me ei välista ka linnanoori. Meil on olemas klubi, kus on need noored, kes on oma kodukohast kolinud Tallinnasse, Tartusse või Viljandisse ja läinud kõrgkooli. 70 protsenti meie liikmetest on maanoored,“ selgitas Vares.

Kuigi palju inimesi kolib suurlinnadesse tööle, õppima ja elama, on Varese sõnul olukord paremaks läinud. „Meil oli mõned aastad tagasi liikmete seas küsitlus, kus uurisime, kas nad läheksid maale tagasi elama ja mis ameteid nad seal endale sooviksid. Päris suur hulk noori kirjutas, et kui nad saaks endale töö, siis nad elaksid ja töötaksid meeleldi kodukohas. Me julgustame neid õppima ja reisima ka välismaale, aga alati tagasi tulema,“ sõnas Vares.

Tänasest reedeni kestev laager toetabki maanoorte mitmekülgset arengut ning õpetab oskusi iseseisva eluga toimetulekuks. „Me püüame näidata, millised võimalused maal on. Ka matkamisel on meil mäng, kus on erinevad punktid ja töötoad, et kõik oleks võimalikult mänguline ja lõbus,“ kirjeldas Vares, lisades, et lisaks Eesti noortele on külalisi Saksamaalt ja Austriastki.

„Meil on rahvusvaheline maanoorte vahetuse programm, mille kaudu saab üheks kuni kolmeks kuuks välisriiki minna. Samamoodi on võimalik ka Eestisse tulla. Sel suvel tuleb Eestisse kolm noort, üks on juba lahkunud, teine on praegu abis Pakri saarel ja kolmas saabus neljapäeval. Sama programmi kaudu on Eestist läinud neli noort, kellest kolm viibivad USA-s ja üks Austrias,“ kirjeldas Vares.

Kuna 4H võtab osa EV100 kampaaniast, tehakse heategu ka memmedele-taatidele. Heateod pole noorteorganisatsioonile võõrad, sest varem on tehtud korda pargipinke ning küpsetatud head-paremat. Noored on tegevjuhi hinnangul positiivselt meelestatud.

„On oluline, kuidas lapsi kaasata ja millise suhtumisega on juhendaja. Kõigil on vanaemad-vanaisad ja nad näevad, et vanainimestel on raske ja tihti on nad üksi, kõik tahavad vanavanemaid aidata. Noored on heasüdamlikud ja abivalmid ja kui neid õigesti kaasata, siis nad tulevad ka kaasa,“ kiitis Vares.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus