Noorte arukad otsused tagavad turvalise elu

Neljapäeval, 29. augustil viidi endise Jõgeva ühisgümnaasiumi aulas läbi noortekoolitus “Arukad otsused”. Osalejaid oli 40 ning nende vanus jäi 10 ja 13 aasta vahele. Arutleti alkoholi, tubaka ja narkootikumide teemadel, purustati müüte ja testiti alkoprille.

Vanemale rühmale on varem samasuguseid koolitusi korraldatud, ent Tervise Arengu Instituudi uuringud näitavad, et esimest korda alkoholi ja tubakat proovides on lapsed kõigest 10–13-aastased. Seetõttu võiks teemast rääkida ja tarbimist ennetada just selles õrnas eas.

Päeva juhatas sisse Terve Eesti Sihtasutuse koolitaja Kerttu Mäger. Algatuseks anti noortele ülesandeks joonistada plakat sõltuvuste teemal.

“Noored on väga targad ja arukad,” kiitis koolitaja. Infoajastu lastele omaselt saadakse paljust teada Facebookist. Seal liigub oluline info, muu hulgas ka meelemürkidest rääkivad lood. Kuid sageli on sellises vanuses noortel küll palju teadmisi, ent ei osata selgelt eristada põhjuse ja tagajärje seoseid.

Koolitusel keskenduti kolmele kõige ohtlikumale sõltuvusele, mida põhjustavad alkohol, tubakas ja narkootikumid. Kerttu rõhutas noortele fakti, et inimese aju on “küps” alles 25 aastaselt ning kui alustada alkoholi tarvitamist 12–13-aastaselt, on see pidev oma võimaluste ja võimekuse hävitamine. Eriliselt oli tähelepanu all alkoholi koguste tähtsus. 0,3 liitrine õlu kaob terve täiskasvanud mehe verest tunniga, ent laps võib sellest juba mürgistuse saada. Ükski 13-aastane poiss ei tohiks mõelda, et ta on juba mehemõõtu ning võib alkoholi tarbida.

Õpetlikule koolituspäevale pakkus lustakaid vahepalu noorsoopolitseinik Kersti Raiküla. Kersti murdis tuntud müüte, nagu tekitaksid alkoholijoobe kali, keefir, “Tõmmu” kommid, köhakommid, närimiskummi ning suuloputusvedelik. Sellised praktilised katsed sünnitasid palju põnevust ja elevust. Kilkavad noored ei mallanud oma järjekorda oodatagi ning piirasid Kersti sisse – igaüks tahtis olla esimene, et oma valik teha ja alkomeetrisse puhuda. Testitulemused olid mõneti ootuspärased,  ent jagus ka üllatusi. Näiteks kali näitas enamike katse põhjal 0,00 promilli, mõni puhus isegi 0,08 promilli välja, ent mõne minuti möödudes oli see kadunud. Kõige suuremaks üllatajaks osutus suuvesi, millega suud loputanud noormees puhus alkomeetrisse 2,62 promilli. See tekitas ehmatust, ärevust ja hämmingut. Noorsoopolitseiniku selgitavate sõnade peale, et see pole tegelik joove, rahuneti maha.

Peale alkoholi räägiti noortele ka tubakast. Osalejatele anti suitsetamise teemalise plakati kujundamisel vabad käed. Narkootilistest ainetest keskenduti peaasjalikult kanepile, sissehingatavatele toksilistele ainetele ning rahvasuus tuntud “kommidele” ehk extasy tablettidele.

Pärast harivaid loenguid andis päevale õpetlikku lihvi harjutus alkoprillidega.

Sisuka päeva lõpuks rääkis noorsoopolitseinik Kersti Raiküla  seaduserikkumise võimalikest tagajärgedest. Alla 14-aastased  on küll veel juriidilises mõttes vastutusvõimetud, see aga ei tähenda, et lapsel oleksid ainult õigused. Tuleb teada ka oma kohustusi.

Koolituse korraldamiseks saadi toetust avatud noortekeskuste projektikonkursi fondist, abikäe ulatas ka Jõgeva linnavalitsus.

i

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus