Rootsist, Soomest, Norrast, Taanist, Lätist, Leedust ja Eestist tuli maadlejaid Jõgevale võistlema 170 ringis. Esimesel päeval, st laupäeval selgitati Põhjamaade meistrid kadettide ehk kuni 17-aastaste võistlusklassis, pühapäeval juunioride ehk kuni 20-aastaste võistlusklassis. Kadetid ? nii noormehed kui ka neiud ? võistlesid kümnes kaalukategoorias, meesjuuniorid (naisjuuniore võistlemas polnud) kaheksas kaalukategoorias.
Et Põhjamaade hulgas on tugevaim maadlusmaa Rootsi, näitasid mõlemad võistluspäevad: nii Rootsi kadetid kui ka juuniorid kogusid mitteametlikus punktiarvestuses kõige suurema summa. Eesti kadetid pidid piirduma neljanda punktisummaga, juuniorid olid aga edukamad, jäädes Soomega teist-kolmandat kohta jagama.
Kuldmedaleid tuli Eestisse kolm: kuni 84-kilostest juunioridest võitis vändralane Alo Toom, kuni sajakilostest juunioridest tapalane Mihkel Allikmäe ja kuni 43-kilostest naiskadettidest Põltsamaa neiu Johanna Kikkas. Paraku vähendab Johanna tulemuse kaalu asjaolu, et teisi võistlejaid tema kaalus polnud ning medali sai ta ainsatki mat?i pidamata.
“Kahju, et nii läks: Johanna on tegelikult hea maadleja ja oleks ka võisteldes hea tulemuse saavutanud,” ütles Johanna ja üksiti kogu Eesti maadlusnaiskonna treener Arved Külanurm.
Seitsmest Eestit esindanud maadlusneiust olidki kolm Põtsamaalt: lisaks Johannale tegid kaasa veel õed Velja ja Airika Andrus. Esimene tuli kuni 60-kiloste neidude hulgas neljandaks, teine pidi samas kaalukategoorias leppima viimase kohaga.
Neljanda Jõgevamaa sportlasena tegi kuni 85-kiloste meeskadettide hulgas kaasa Tõnu Tammearu, kes esimeses kohtumises kaotas võrdse maadluse juures napilt mõlemad poolajad ja jäi kuuendaks. Allajäämine oli raskejõustikuklubi Ramm treener Aimur Sääritsa arvates tingitud eelkõige sellest, et Tõnul puudus nii kõrgetasemelistel võistlustel osalemise kogemus. Kogemuste hankimiseks startis ta ka pühapäevasel juunioride võistlusel, kus kaotas samuti kohe esimeses ringis.
“Sellise tasemega võistluse korraldamisel pole mul võib-olla enam kunagi võimalust kaasa lüüa,” ütles võistluse Jõgeva-poolne korraldaja Aimur Säärits. “Vastutus oli suur, aga kogemus õpetlik.”
Oluline roll oli võistlustel ka teisel jõgevamaalasel Peep Aroldil: tema pidas peakohtuniku ametit.
Algselt pidid Põhjamaade tänavused meistrivõistlused maadluses toimuma Tallinnas. Kui selgus, et soovitud ajaks polnud seal võimalik leida vabu majutuspaiku, siis pakuti üritust Jõgevale. Kaitsejõudude õppuse Kevadtorm 2006 tõttu põrgati majutusprobleemidele siingi ning soovitud Kuremaa hosteli asemel tuli paigutada maadlejad elama Põltsamaale, Siimustisse, Jõgeva alevikku ja Virtuse enda hostelisse.
“Kui sellel võistlusel millestki puudu jääb, siis just sportlaste omavahelise suhtlemise võimalusest,” ütles Taani ja Põhjamaade maadlusliidu president Allan Jakobsen. “Maadlejad on aga väljaspool võistlust väga suhtlemisaldis ja kokkuhoidev rahvas ? justkui vastukaaluks sellele, et neil matil omavahel üsna vihast võitlust pidada tuleb. Aga muus mõttes on see väga hästi korraldatud võistlus. Nii Eesti Maadlusliidu peasekretär Mehis Kard ja tema meeskond kui ka kohalikud korraldajad on head tööd teinud.”
Paraku oli vähemasti laupäeval kohalikku rahvast Virtuse saalis napilt, sest kesklinnas käisid parasjagu linna päevade ja Kesk-Eesti messi üritused. Kes aga kohal oli, nägi kindlasti ära nii mõnegi tulevase Euroopa meistrivõistluste medalisti maadlemise: need, kes Põhjamaade meistrivõistlustel edukad, on tavaliselt ka Euroopa mastaabis “pildil”. Noorte EMiks valmistub ka Tõnu Tammearu.
RIINA MÄGI