Noorest mehest sai narkomaan kodusoojuse puudumise tõttu

Eelmisel kolmapäeval külastas Mustvee noortekeskust endine narkomaan Igor, kes rääkis kohalikele noortele oma loo, kuidas tähelepanu ja kodusoojuse puudumisest sai alguse tema allakäigutee, mis viis lõpuks vanglatrellide taha.

 

Igor oli poiss nagu iga teinegi, kuid kodune olukord ei olnud tal eriti kiita. Tema isa oli pidevalt vanglas ja harvadel perioodidel, mil isa vabaduses viibis, toimusid Igori kodus ohjeldamatud joomapeod. Seetõttu ei saanud noormees kodunt kaasa lapsele hädavajalikku kodusoojust, tähelepanu ja armastust.

Nii jõudis Igor tänavale, kus ta püüdis leida armastust ja omaksvõttu, mis tal vajaka oli jäänud. Õnnetuseks sattus Igor halba seltskonda, kus seaduserikkumine oli moes ja poisid viinapitsi ei sülitanud. “Kõik saigi alguse ainult õllest. Enne peoleminekut tegime mõned õlled, millele järgnes kangem alkohol. Ilma alkoholita ei tundunud enam mingi tegevus huvitav,” meenutas Igor. Klubides käimine läks ka õige pea moodi ning Igor rääkis, et enne peoleminekut oli ikka vaja “dopingut panna” ehk mõnuaineid tarvitada, sest ilma selleta polnud huvitav. Ajapikku ununes kool ja ka koju ta enam ei jõudnudki. 

Alkoholism ja narkomaania viisid vanglasse

Kui alguses tarvitas Igor alkoholi ja mõnuained selleks, et ennast hästi tunda, siis hiljem võttis ta neid juba seepärast, et ilma polnud võimalik elada. “Üks tuttav diiler soovitas, et alkoholist tekkinud jubeda pohmaka ravimiseks võta efedriini, mis on amfetamiini üks koostisainetest. Hakkasin siis seda tarvitama, et end hästi tunda. Peagi olidki narkootikumid elu mõte, sest ilma nendeta oli igav ja halb,” rääkis endine narkomaan.

Ajapikku hakkasid tema sõbrad ümberringi vangi sattuma ja nii läks ka Igoriga. “Ma ei hakka teile detailidest rääkima, kuid alkoholi pärast sain ma nelja aasta pikkuse vanglakaristuse ja narkootikumide pärast määrati mulle kolme aasta pikkune vangistus.”

Mees jäi ilma perest ja sõpradest. Vanglas istudes jõudis aga Igorile “mõistus koju” ning hea käitumise pärast vabanes ta ennetähtaegselt. “Kui oleksin oma aja lõpuni istunud, oleksin vabadusse pääsenud alles poolteise aasta pärast,” lisas mees, kes on keeranud tänaseks päevaks oma elus uue lehekülje, loobunud narkootikumidest ja sellega kaasnevast kriminaalsest elust ning loonud uue pere. 

Ka kanepisuitsetamine on narkomaania

Siiski on Igoril alles valusad mälestused ajast, mil ta sõltlane oli. “Kõik need jubedad mõtted, mida narkouimas ja pohmellis peaga mõtlesid, on mul alles, ja nendest enam lahti ei saa,” tunnistas mees. Ta teab nüüd, kuidas diilerid endale kliente püüavad, rõhudes sellele, et raskest elust on lihtne pääsetee:  võta üks doos ja elu on jälle ilus. Loomulikult on lihtsam minna kergema vastupanu teed ja alla anda, kuid elu ongi täis keerulisi otsuseid, millele tuleb vastu astuda kainelt ning takistustest iseseisvalt üle olla. Narkootikumid on ainult ajutine lahendus, ja mentaliteet, et kõik tuleb elus ära proovida, ei pea sellisel juhul paika. Igor toonitas, et narkootikume tarvitama hakata on äärmiselt lihtne, kuid neist hiljem loobuda on raske, mõnel isegi võimatu.

Veel lükkas Igor ümber arusaama, et kanepi suitsetamine pole narkomaania, et seda on ainult süstimine. “Kanep on sageli kõige algus. Koguseid hakatakse suurendama ja uimas olemisega harjutakse ära. Hiljem on vaja juba midagi kangemat, et end hästi tunda,” rääkis Igor libedast teest, mis viib kanepi suitsetamisest kuni kangete sünteetiliste narkootikumide tarvitamiseni.

Igoril on praegu uus elu ja ta on võtnud oma missiooniks tegelda ennetustööga. Mustvee noortekeskuses kuulas teda kümmekond 11-14-aastast poissi ja tüdrukut, kellel kokkupuude narkootikumidega õnneks puudub. Lisaks oma loole rääkis Igor noortele sedagi, kuidas ära tunda narkosõltuvuses inimene ning kuidas lähedast narkoprobleemiga inimest aidata. 

Politsei leidis kahest Jõgeva maakonna koolist narkootilisi aineid

13. novembril viis politsei läbi narkoreidi Põltsamaa ametikoolis ja Põltsamaa ühisgümnaasiumis. Viimases neist narkootilisi aineid ei leitud, vaid ühelt alaealiselt saadi kätte tubakatooteid. Ametikoolis tuvastas aga narkokoer ühe täiskasvanud õpilase, kelle isiklike asjade ja sõiduki läbivaatamisel leiti kaks karpi, milles oli eelnevalt arvatavasti hoitud narkootilist ainet.

“Karpidele tehakse ekspertiis ning juhtumi edasine menetlus sõltub selle tulemustest. Ka isik ise viidi narkootilise aine tarvitamise kontrollimiseks ekspertiisi ning selle vastused saabuvad umbes kuu aja jooksul. Siis võetakse vastu ka otsus,” vahedas politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Agu Lall.

Põltsamaa konstaablijaoskonna piirkonnavanem Üllar Sõmera selgitas, et narkootikumide tarvitamise ja käitlemise avastamine on politseitöö üks prioriteetidest. “Politsei korraldab taolisi reide ennetuslikul eesmärgil nii sellest  koolidele ette teatades kui ka ootamatult. Reageeritakse ka infopõhiselt, kui politsei on saanud konkreetse vihje kas narkootiliste ainete tarvitamise või diilerite kohta. Iga seda teemat käsitleva teate kontrollimisega tegeleb politsei tõsiselt. Nii on võimalik ära hoida mõnegi alaealise langemise narkootikumide ohvriks,” selgitas narkoreidide põhimõtet Üllar Sõmera.

Eelmisel esmaspäeval viisid politsei, maksu- ja tolliamet ning Tartu vangla Luua metsanduskoolis läbi ennetusliku reidi “Koer koolis”, kus oli ametis kaheksa teenistuskoera. “Taoliste ennetusürituste peamine eesmärk on narkootiliste ainete avastamine ja nende käibelt kõrvaldamine, samuti tarbijate avastamine. Politsei ja kooli juhtkonna ühine eesmärk taoliste reidide korraldamisel on saada reaalne pilt sellest, mis koolis toimub ning millega tegelevad õpilased pärast õppetööd. Koerad fikseerisid neli isikut. Neile tehti kohapeal narko kiirtest, mille tulemuste põhjal viidi kaks isikut neljast ekspertiisi,” raporteeris pressiesindaja Agu Lall. 

Narkootikumide tarvitamise ja käitlemise eest mõistetavad karistused

*Narkootilise aine tarvitamise eest võib karistuseks olla rahatrahv kuni 200 trahviühikut ehk 800 eurot või arest. Sama kehtib ka narkootilise aine väikeses koguses käitlemise (omamise) kohta.

*Kui leitakse tõendeid narkootilise aine müümisfaktide või suures koguse käitlemise kohta, siis alustatakse kriminaalmenetlust.

Allikas: Politsei- ja piirivalveamet

i

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus