Noored kutsevõistlejad võtsid üksteiselt mõõtu

Tallinna Näituste messikeskuses teoks saanud üleriigilistel kutsemeisterlikkuse võistlustel Noor Meister esindas Põltsamaa ametikooli viis õppurit. Ehituspuuseppadena võistlesid Airon Lepik ja Sivart Kuristik, plaatijana Roogo Paumets, ehitusviimistlejana Raido Rannik ja müürsepana Tõnis Kütt. Võistlusteks valmistuti kooli ehituseriala õpetajate Ivar Viksi ja Andreas Sesteri käe all. 

Parimaks tulemuseks viies koht

Andreas Sester ütles äsja toimunud kutsevõistlusi kommenteerides, et punktiarveid alles rehkendatakse kokku ja need pannakse nädala jooksul üles sihtasutuse Innove kodulehele. Küll on aga tänaseks päevaks selge, et ühelgi võistlusalal Põltsamaa ametikooli noored kolme parema hulka ei jõudnud. Kõige paremaks kohaks osutus 5. koht. Kutseõpetaja sõnul üritasid nad võistkonna komplekteerida oma kooli ehituserialade tublimatest, kuid võistlusteks valmistumise aeg jäi suhteliselt lühikeseks. Võistlustel tuli töötada hästi ja kiiresti. Õpetaja nentis, et sportlased treenivad aastaid, enne kui märkimisväärsete tulemusteni jõutakse.  Samamoodi vajavad harjutamiseks aega ka kutsevõistlustel osalevad noored.

Kutseõpetaja sõnul pole kool uut praktikahoonet veel täielikult sisustada jõudnud ja ka kõiki vajalikke tööriistu pole veel olemas. Tema hinnangul olid kutsevõistluste kompleksülesanded üsna keerulised, igapäevastes õppetundides  selliseid läbi ei tehta. Näiteks pidi viimistleja kaht teineteise suhtes 130-kraadise nurga all asetsenud seina pahteldama, paneeli käsitsi pintsliga värvima, tapetseerima,  joonistama seinale käsitsi pintsli abil ruutusid. Müüriladujad pidid laduma müüritist, kus kivid ei asetsenud ühel tasapinnal, koolis õpetatakse aga vaid tavalise müüri ladumist.

Puidueriala õpilastel tuli valmistada kaevurakke konstruktsioon, mida on sõnadega kirjeldada üsna keeruline. Plaatijal tuli plaatida majakale sarnanevat ruumilist kujundit, mis tuli esmalt kivist välja saagida. Nende ülesannete täitmiseks oli aega kahe päeva peale kokku 11 tundi. Lisaks tuleb kõike teha paljude pilkude all, kes võistlejatele n-ö kuklasse hingasid ja nende tegevuse üle samas arutlesid. See lisas võistlusele stressi. 

Uues praktikahoones rohkem võimalusi

Andreas Sester ütles, et osalenud koolide täpset arvu ta ei tea, aga viimistluseriala võistlusel, mida tema juhendas, osales 14 kooli. Üldiselt olid esindatud kõik Eesti suuremad kutsekoolid, sealhulgas Tallinnast, Tartust, Pärnust, Haapsalust, Kohtla-Järvelt, Narvast jm. Võistluste ajal viidi läbi ka mitmeid töötubasid, Põltsamaa ametikooli töötoas esitleti puitdetailide ühendamist tappide abil. 

Koolidest olid välja valitud võistlustööde hindajad, ka Andreas Sester oli üks hindajatest. Noor Meister on kõige tähtsam kutsemeisterlikkuse võistlus  Eestis, kus parimaid tulemusi saavutanud võistlejad pääsevad edasi üle-euroopalistele kutsemeisterlikkuse võistlustele Euroskills, sealsed parimad omakorda ülemaailmsetele võistlustele Worldskills.

Andreas Sester loodab, et juba aasta pärast toimuvatel kutsevõistlustel suudavad nad paremini esineda kui sellel aastal, sest siis peaks olema Põltsamaa ametikooli uus praktikahoone juba oluliselt paremini sisustatud olema.  

Õpetaja kinnitas, et on viimistlusvõistlusel 14 võistleja hulgas 5. koha saavutanud noormehe tulemusega igati rahul.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus