Noored astuvad Jakobsoni jälgedes

Juba üheteistkümnendat korda toimus Carl Robert Jakobsoni nimelises Torma põhikoolis meie kunagise ärkamisaja liidri mälestuseks temanimeline kõnevõistlus. Kui eesti filoloogist Torma vallavanem Riina Kull sellele väärt ettevõtmisele aastaid tagasi alguse pani, julges ta vaevalt loota, et sündmusest kujuneb maakonna koolinoorte oodatud mõõduvõtmine aastateks. Nüüd on aeg seda kinnitanud.

Seekordne kõnevõistlus „Isamaa on meile püha” paistis silma eelkõige oma kõrge taseme poolest. Mitmete koolide õppurid  pidasid silmapaistvalt heatasemelisi kõnesid. Parimana väljus võistlusest Mustvees asuva Peipsi gümnaasiumi 11. klassi õpilane Kristi Antonov, kes tugines oma esinemises mõttele „Läbi raskuste tähtede poole”. Võitja kõnet kandis idee, et inimene liigub edasi ja saavutab edu vaid läbi raskuste.

Samuti sai omal ajal tuntuks ka Carl Robert Jakobson, kes oli sütitav aatemees ning kelle isamaalisus sõnades ja tegudes liigutas poolteist sajandit tagasi laiu rahvamasse. Kuidas muidu oleks kogunenud Kurgjale varalahkunud suurmeest viimsele teekonnale saatma ligi neli tuhat inimest. See on rahvaarv, milleni pole seal enam kunagi hiljem jõutud. Meenutada kõike seda meie riigi sajandal aastal läbi kõnevõistluse on eriti päevakohane.

Rõõmustav on tõsiasi, et Jakobsoni tüüpi inimesi on olnud meie keskel hiljemgi ja nad ei puudu meie seast ka tänasel päeval.

Seekordsel kõnevõistlusel meenutati ka kunagist võistluse žürii esimeest ja ühiskonnategelast Ants Paju.

Aastast aastasse toimuvad kõnevõistlused lubavad loota, et täna Jakobsoni jälgedes astuvad noored kannavad tulevikku edasi ka isamaalisi väärtusi.

blog comments powered by Disqus