Noore Meistri võistlustelt tuli Luua metsanduskooli kaksikvõit

Möödunud nädalal, 7. ja 8. märtsil Tallinnas peetud üleriigilistelt kutsemeistrivõistlustelt tõid Luua metsanduskooli maastikuehitajad Erik Rüütel ja Arlis Vaagen ning  floristid Sandra Sälli ja Charlotte-Miralda Feršel kuldmedalid.

</span>

Mõlemal alal olid noortele tõsisteks konkurentideks Räpina aianduskooli võistlejad. Võistlus oli pingeline, kuid maastikuehitajatele sai otsustavaks teine võistluspäev. Luua  võistkond suutis tempot hoida ja erinevalt vastasvõistkonnast töö valmis saada, mis ka väljanägemiselt parem oli.  Floristidele tõi võidu innovaatiline ja väga omapärane kaelakee, mille eest saadi ekstrapunktid. 

Tööülesanded jaotatud

Kaugõppes maastikuehitust õppiv Arlis Vaagen tunnistas, et tal nappis lõpus aega. “Esimest korda võisteldes kõik just väga perfektselt välja ei kuku, üks lõikeviga tuli sisse. Ajaga läks meil ikka väga napilt, ülejäänuga polnud probleeme. Harjutada saime piisavalt, ootamatuid raskusi minu jaoks ei olnud,” rääkis ta.

Erik Rüütliga harjutas Arlis Vaagen koostööd kümme päeva enne võistlusi, samuti aastavahetuse paiku. “Me teadsime, mida kumbki tegema peab. Kogu võistluse ajal olid tööülesanded täpselt jagatud, kumbki tegi oma asju. Koostöö sujus, meil oli kõik läbi räägitud ja probleeme polnud,” kinnitas Arlis.

Tema sõnul õppis ta võistlusel oma tööle keskendumist, tegemata suurt välja ümbritsevast melust. “Minu jaoks oli see hea treening,”  lisas ta.

Erik Rüütel ütles, et tema õppis võistlustelt eelkõige seda, et teiste pealt pole mõtet midagi spikerdada, tuleb teha nii, nagu varem ise mõeldud.

Erik on osalenud juba kolmel võistlusel, temale oli kõige raskem esimene päev, kui üks asi ümber tuli teha. “Unustasime fikseerida,” tõdes ta. Tema kinnitusel jõudsid nad oma tööga väga täpselt valmis.

Võit tuli Arlisele üllatusena. Ta on valmis minema nii Euroskillsile kui ka Worldskillsile. Õnneks on veel aega ja saab palju harjutada. Euroskills peetakse Prantsusmaal oktoobri alguses ja Worldskills tuleval suvel Brasiilias. “See oleks tõeliselt hea võimalus,” kinnitas Erik Rüütel.

Tema läheb juba aprili algul võistlema Soome sealsete kutseõppeasutuste vahelistele võistlustele, kus teiste hulgas võtavad üksteiselt mõõtu ka maastikuehitajad. Samuti on tal plaanis osaleda koolisisestel võistlustel.

Maastikuehitus on võistlustel väga noor ala, korraldajad on väga palju vaeva näinud. Ainus, mis võistlejaid häiris, oli see, et plaan saadi natuke hiljem kätte, kui esialgu oli lubatud. Ka üks materjal tuli veidi hiljem, kuid see kompenseeriti lisaajaga.

Tüdrukud ei uskunud võitu

Kui Luua metsanduskooli tüdrukud Sandra Sälli ja Charlotte-Miralda Feršel esikohaauhinna järele kutsuti, olid nad siiralt üllatunud. Kumbki ei uskunud, et võidavad. “Me olime kindlad, et Räpina omad on paremad,” tunnistasid nad. Seda suurem oli rõõm.

Mõlemad võistlejad olid esimesel päeval veidi närvis, sest ühel päeval tuli teha kaks täiesti erinevat tööd. “Pärast esimest tööd olime üsna läbi, aga võtsime end kokku,” rääkisid tüdrukud.

Sandra ja Charlotte-Miralda olid varem koos koolis harjutanud, päev enne võistlust arutasid nad rahulikult läbi, mida ja kuidas teha. Palju huvitavaid ideid sündis suisa võistluse ajal. Üks ütles teisele, mida vaja teha, ja nii läks kõik ladusalt.

Võistlusel said tüdrukud aru, mida nad veel juurde peavad õppima. Samuti saadi juurde oskusi, kuidas pinget taluda. Aeg floriste ei ahistanud, esimese töö juures  jäi neil suisa pool tundi üle.

Õpetaja Maria Jürisson oli samuti tüdrukute võiduga väga rahul ja lisas, et järgmiste võistluste kohta tal praegu infot pole. “Kui varem midagi ei pakuta, siis tuleval  kevadel tuleb jälle Noor Meister. Samuti võib Räpina korraldada mõne võistluse,” märkis ta ning lisas, et Luua floristid on avatud kõikidele pakkumistele.

Maria Jürisson läheb koos maastikuehitajatega Soome sealseid kutseõppurite võistlusi jälgima.

Kutsehariduse aasta tippsündmus Noor Meister tõi kahe päeva jooksul Eesti Näituste messikeskusse enam kui 8000 külastajat, kes said jälgida pea 350 kutseõppuri mõõduvõttu.

“Külastajate ja võistlejate arvu suurenemine igal aastal näitab, et kutseharidus on muutumas järjest populaarsemaks,” ütles võistluste Noor Meister peakorraldaja Pille Laaksonen. “Kindlasti on sellest palju kasu nii võistlejatele, külastajatele kui ka tööandjatele, kes leiavad tihtipeale just võistlejate seast endale tulevased professionaalsed töötajad.”

Üleriigilistel kutsevõistlustel võttis  24 alal mõõtu pea 350 kutseõppurit, külastajatele oli avatud kümme töötuba ametite proovimiseks ning kutseharidusmessil osales 32 ametikooli üle Eesti. Suursündmus toimus teist korda, eelmisel aastal osales 300 võistlejat ja üritust külastas pea 5000 inimest.

Võistlusi korraldas Sihtasutus Innove koostöös haridus- ja teadusministeeriumi, mitmete partnerite ja toetajatega. Noor Meister 2014 suurtoetajad on Eesti Kaupmeeste Liit, Eesti Mööblitootjate Liit, Eesti Ehitusettevõtjate Liit, Eesti Elektritööde Ettevõtjate Liit ja Wienerberger.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus