Noor veinimeister jõudis konkursi finaali

Aprillikuus toimunud koduveinikonkursil jõudis omavalmistatud koduveiniga finaali Maie Lepik Põltsamaalt.

Noore meistri sõnul tekkis tal huvi koduveini valmistamise vastu koos  huviga toiduainete töötlemise vastu, mida ta Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskoolis õpib.  Eriala hakkas aga Maiet köitma tänu sellele, et tema ema tegeleb Põltsamaa Felixis mahlade valmistamisega.

Võistlusvein aegsasti käärima 

Praegu õpib Maie Lepik Olustvere koolis viimasel kursusel.

Nende kursusel valmistas omal käel koduveini kolm õpilast ja õpetaja soovitas neil oma vein konkursile hindamiseks saata. Maie Lepiku sõnul pani tema oma veini käärima juba kolm-neli kuud enne konkurssi. Konkursile tuli seda saata kolm pudelit — ühest pudelist kasutati seda poolfinaalis degusteerimiseks, üks pudel hoitakse finaali tarvis ning üks on varupudel juhuks, kui üks pudelitest näiteks katki peaks minema. Maie konkursivein sai nimeks “Magus suudlus”. 

Sobiks limpsida õhtul televiisorit vaadates

Maie Lepik valmistas oma veini mustsõstardest. Veinimeistri enda sõnul kiitsid seda veini ka paljud tema tuttavad, kes muidu tavaliselt veini ei joo.

Konkursile saadetud vein on piisavalt magus, kuid mitte ka lausa läila. Maie arvates sobib  seda limpsida õhtul teleka ees istudes.

“Magus suudlus” osutus sedavõrd heaks, et tänaseks päevaks pole sellest enam rohkem alles kui konkursile saadetud pudelid. Noore veinimeistri sõnul oli see üldse tema esimene omatehtud vein. Ta on praeguseks käärima pannud ka õunaveini, kuid see ei ole tema arvates nii hea.

Õunaveinile lisas ta natuke suhkrut ja nii meeldis see nii talle endale kui sõpradele ja tuttavatelegi rohkem. Maie Lepiku valmistatud mustsõstravein on poolfinaali edukalt läbinud ja nüüd ootab 17.-19. juunil Haapsalus ees finaal.

Veinimeistri sõnul on tal enne finaalvõistluse toimumist väike ärevus hinges, ikkagi esimene vein ja esimene võistlus. Mida täpsemalt veinimeistritel finaalvõistlusel teha tuleb, pole praeguseks veel teada. Küll andis edukas poolfinaal talle julgust uuteks katsetusteks ning siis kui rabarbrid kasvavad, tahab Maie nendest veini käärima panna. 

Plaanib toiduainetetehnoloogiat edasi õppida

Noore veinimeistri sõnul on tal plaan toiduainetetehnoloogiat edasi õppima minna, kuid enne kaugemate plaanide tegemist on vaja lõpetada Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskool. “Vähemalt eriala suhtes võin kinnitada, et tegin õppima minnes enda jaoks täiesti õige valiku. Kursusekaaslased ja õpetajadki on seal väga toredad. Samas mul tulevase töökoha suhtes veel kindlaid plaane ei ole. Ei saa välistada, et leian endale ameti Põltsamaa Felixist, aga võib-olla on mu tulevik seotud hoopis mõne teise Eesti paigaga. Liigun praegu edasi üks päev korraga,” rääkis Maie Lepik.

Enne paari aastat ta ülikooli edasi õppima asuda ei plaani. Eestis saab toiduainetetehnoloogiat õppida Eesti Maaülikoolis ja Tallinna Tehnikaülikoolis. Põltsamaal elava neiu jaoks tundub Tallinn sobivam variant olevat. Noor veinimeister ei välista sedagi, et läheb mõneks ajaks piiri taha elama, et sel moel maailma näha, võõrkeeli õppida ning ennast arendada. Kõige esimese eesmärgina loodab Maie Lepik hästi esineda juunikuus Haapsalus peetaval üleriigilisel koduveinide finaalvõistlusel.

i

TOOMAS REINPÕLD

Koduveinide valmistamine on Eestis populaarne 

Mina tegelen koduveinikonkursi korraldamisega teist aastat. Kunagi korraldati seda ajalehe Lääne Elu eestvedamisel, kuid see jäi üldiselt Läänemaa piiresse. Veinivilla ja ajalehe Maaleht eestvõttel saab koduveini konkurss teoks teist aastat järjest. Juunikuus toimuvale finaalvõistlusele eelnes poolfinaal, kuhu saabus133 veini. Paljude veinide valmistajatega olin ma juba eelnevalt kohtunud. Finaali pääses neist edasi 19 veini. Hindajate seas olid veiniajakirja Vine peatoimetaja Tanel Eigi, veiniajakirjanik Aarne Pajula ja paljud teised veini- ja maitseasjatundjad.

Veinide valmistajad põhimõtteliselt Haapsalus toimuvale finaalvõistlusele kohale tulema ei pea, kuid nad võivad seda huvi korral loomulikult teha. Tuleb tunnistada, et tänavu on veinide valmistamisel astutud pikk samm paremuse suunas. Kui magusaid veine tuli tänavu konkursile umbes sama palju kui mullugi, siis palju oli ka kuivi ja poolkuivi veine. Teadlikku veini valmistamist on oluliselt juurde tulnud. Enam ei tehta kodus veini päris nii, et pannakse see kuhugi nurka mulksuma ja vaadatakse, mis sellest välja tuleb. Toormaterjal pärineb suuremalt jaolt inimeste endi aedadest.

Meile saadetud veinile tuli lisada valmistamise aasta ja teave, millest konkreetne vein on tehtud. Mõni kirjutas sinna juurde peaaegu terve muinasjutu, teine jäi nii napisõnaliseks, et temaga tuli uuesti kontakti võtta.

Oleme püüdnud veinikonkursi korraldada selliselt, et see oleks mõne teise ürituse sees. Eelmisel aastal sai see teoks Türi lillelaadal, tänavu viime selle läbi Haapsalus itaalia veinide päevadel 17.-19. juunil.

Peaauhinna võitja saab valida kas tasuta õppimisvõimaluse ühe kursuse vältel sommeljeede erakoolis või Prantsuse veinireisi. Teistele edukamatele antakse välja mitmesuguseid muid auhindu.

Meie kavatseme konkurssi kindlasti jätkata. Kui tänavu saadeti võistlema poole rohkem veine kui aasta tagasi, siis ootame juba suure huviga, kui palju neil meile järgmisel aastal hindamiseks läkitatakse.

i

TIINA KUULER, koduveinikonkursi peakorraldaja, Tallinna Veinivilla perenaine

blog comments powered by Disqus