Jõgevamaal läbi aastate populaarseim erakond Eestimaa Rahvaliit kogus siin kõige rohkem hääli ka käesolevatel valimistel: 5068 häält ehk 30,2 protsenti kõigi valimas käinud jõgevlaste häältest. Paremuselt teise tulemuse ? 4005 häält ja 23,9 protsenti ? sai siinmail Keskerakond ja kolmanda tulemuse ? 3139 häält ja 18,7 protsenti ? Reformierakond. Isamaa ja Res Publica Liit kogus 2126 häält (12,7 protsenti), sotsiaaldemokraadid 1387 häält (8,3 protsenti) ja Rohelised 690 häält (4,1 protsenti). Ülejäänud parteide ja üksikkandidaatide häälesaak oli tunduvalt napim.
“Prognoosid ja küsitlused, mis näitasid, et Eestimaa Rahvaliit ei ületa valimiskünnist, osutusid ekslikeks. Pettuma on pidanud needki, kes lootsid Rahvaliidu kui kõige sügavamalt regionaalprobleemidega tegeleva erakonna aktiivsest poliitikaelust kõrvale suruda. Rahvaliit moodustab Riigikogus oma fraktsiooni ja me jätkame tööd. Valimised võitnud erakondadel tuleb hakata aga oma lubadusi ellu viima,” rääkis Eestimaa Rahvaliidu esimees ja vastvalitud Riigikogu liige Villu Reiljan.
Rahvaliidu Jõgevamaa Ühenduse esimees Urmas Pirk kommenteeris: “Paju tänu kõigile, kes toetasid valimistel Rahvaliitu, mõistagi võinuks valimistulemus tunduvalt parem olla. Kahjuks on Jõgevamaal liiga palju kergemeelseid inimesi, kes lasevad ennast mõjutada valimisturistide ilusast jutust. Teatavasti ütleb aga vanasõna, et omad vitsad peksavad.”
Leinatamm ja Võsa napilt väljas
“Üksikasjalikult pole veel valimistulemusi analüüsinud, kuid silmapaistev edu teeb mõistagi meele rõõmsaks. Jõgeva- ja Tartumaalt sai mandaadi Igor Gräzin, napilt jäi saadikukohast ilma Tarmo Leinatamm. Stabiilne populaarsus on ka Jõgeva linnapeal Viktor Svjatõ?evil, kes sai hääli rohkem kui eelmistel Riigikogu valimistel, ” ütles Eestis tervikuna valimised võitnud Reformierakonna Jõgevamaa ja Tartumaa piirkonna arendusjuht Terje Trei. Teda ennast toetas Riigikogusse kandideerimisel ligi 680 inimest. “Et kandideerisin esmakordselt, olen tulemusega rahul, ” vastas ta.
Keskerakonna Jõgevamaa piirkonna esimees ja erakonna juhatuse liige Andres Vään märkis, et võrreldes 2003. aasta Riigikogu valimistega on erakonna toetuspind laienenud. “Hea, et Riigikogus jätkab kogenud poliitik Marika Tuus. Lootsime aga kahte mandaati ja Peeter Võsa oleks mandaadi peaaegu saanudki. Võimalike koalitsioonide moodustamisel ei hakkaks prognoose tegema. Varasemad kogemused näitavad aga, et koalitsioonid, kus pole Keskerakonda, ei püsi kuigi kaua. Reformierakond ja Keskerakond on kuulunud kaks korda Riigikogus koalitsiooni. Kaks erakonda moodustavad praegu tegusa võimuliidu mitmes omavalitsuses, sealhulgas ka Jõgeva linnas. Nii peaks olema ka soodne pinnas tulevase koostöö jätkamiseks, ” arvas Vään.
Keskerakonna nimekirjas kandideerinud SA Jõgeva Haigla juhataja Peep Põdder pole aga oma valimistulemustega rahul. “Olen võidelnud maakonnakeskuses asuva haigla püsimajäämise ja arengu eest. Kahjuks on inimestel need püüdlused märkamata jäänud. Samas on Jõgevamaal üsnagi palju toetajaid Reformierakonnal, mille mõnede tipp-poliitikute arusaamad ei toetada meditsiinitöötajate palgatõusu ja kvaliteetse arstiabi saamist Eesti maapiirkondades. “
Jõgevamaa Haigla ravijuht Kalle Piiskoppel kommenteeris valimistulemusi järgmiselt. “Arvestades seda, et Peep Põdder kandideeris Riigikogusse esmakordselt, on tema kogutud häälte arv üsnagi hea. Ise olen Isamaa ja Res Publica Liidu liige ja meie erakonna 19 mandaati Riigikogus annab põhjust rahuloluks. Jõgevamaa poliitikamaastikul on IRL veel arenguruumi.
Kui oma erakonna huvid kõrvale jätta, siis põhjust muretsemiseks annab ka asjaolu, et Jõgevamaa poliitikute arv uues Riigikogus on väiksem kui eelmises. Koalitsioone, mis moodustada võidakse, võib Jõgevamaa vaatevinklist hinnata rahuldavateks või halbadeks. Meie maakonna jaoks ideaalse koalitsiooni tekkimise lootused on aga minu meelest tagasihoidlikud.”
Kümme korda rohkem
Sotsiaaldemokraadist Saare vallavanemal Jüri Morozovil oli hea meel nii erakonna kui ka enda valimistulemuste üle. “Kui arvestada, kui vähe raha me kulutasime valimisreklaamiks ja valimiskampaania läbiviimiseks, võime oma tulemusi hinnata suurepäraseks ja olema oma eesmärkide täideviimiseks valmis osalema valitsuskoalitsioonis,” märkis omavalitsusjuht, kes kogus 1200 häält.
“See on peaaegu kümme korda rohkem kui eelmistel Riigikogu valimistel, ” ütles Morozov. Riigikogu valimisi kommenteeris Põltsamaa vallavanem, Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees Toivo Tõnson: “Eelmises Riigikogus oli neli Jõgevamaa poliitikut, kes kõik kuulusid Rahvaliidu fraktsiooni. Uutel valimistel jäi sama hea tulemus kahjuks saavutamata, milles on oma osa ka juhtivate meediaväljaannete tugeval toetusel paremerakondadele. Oma maakonna esindajatest on nüüd Riigikogus vaid Villu Reiljan ja Mai Treial, kelle töökoormus ja pinge kindlasti suurenevad. Neile tuleb soovida jõudu ja tervist.
Samas peavad aga Jõgevamaa arengu vastu huvi tundma ja siinse rahva käekäigu eest vastutama kõik Riigikogu liikmed, kes said mandaadi Jõgeva- ja Tartumaalt. “
Riigikogusse valituks osutunute nimed leiab huviline Vooremaa teiselt küljelt. Tegemist on mõistagi nimekirjaga, mis teatud määral muutuda võib: nii mõnigi häälemagnet võib parlamendikohast loobuda, nii mõnigi koalitsiooni kaasatava erakonna liige saada ministriportfelli. Mõlemad asjaolud annavad võimaluse napilt joone taha jäänutele.
JAAN LUKAS