Neljapäeval tuli esimest korda kokku XIV Riigikogu. Esimese istungi kavas oli Riigikogu liikmete ametivande andmine ja Riigikogu juhatuse valimine. Esimese istungi avas president Kersti Kaljulaid, kes esines kõnega.
„Hoidkem tehtut ja rääkigem ausalt, mida edasi paremini teha – ehitades, mitte lammutades!“ rääkis president Kersti Kaljulaid oma kõnes uuele koosseisule.
Ta nentis, et kõik valitud on Riigikokku jõudnud demokraatlike protsesside tulemusena. „Eesti demokraatia toimib. Siiski peame mõtlema, miks on nii, et kuu pärast valimisi tunneb suur osa inimesi, nagu oleks midagi meie ühiskonnas katki tehtud? Mingid justkui kokku lepitud piirid ei kehti enam. Ja küsimus ei ole maailmavaatelistes seisukohtades, vaid tihtipeale elementaarses viisakuses ja lugupidamises. Lugupidamises üksteise ja kogu meie rahva vastu,“ märkis Kaljulaid.
Seejärel andsid riigikogulased ametivande, mille teksti luges ette Riigikogu vanim liige Enn Eesmaa.
Ametivande andmisele järgnes Riigikogu juhatuse valimine. Riigikogu liige Martin Helme esitas Riigikogu esimehe kandidaadiks Henn Põlluaasa ja Jevgeni Ossinovski Sven Mikseri kandidatuuri.
Salajasest hääletuses võttis osa 100 Riigikogu liiget. Riigikogu esimeheks valitud Henn Põlluaasa poolt hääletas 55 ja Sven Mikseri poolt 45 Riigikogu liiget.
Aivar Kokk esitas aseesimehe kandidaadiks Helir-Valdor Seederi ja Jürgen Ligi Siim Kallase kandidatuuri.
Helir-Valdor Seederi poolt hääletas 55 Riigikogu liiget ja Siim Kallase poolt 44 Riigikogu liiget. Üks hääletussedel oli kehtetu. Riigikogu esimeseks aseesimeheks valiti Helir-Valdor Seeder ja teiseks aseesimeheks Siim Kallas.
Pärast Riigikogu juhatuse valimist teatas peaminister Jüri Ratas vastavalt põhiseadusele valitsuse tagasiastumisest.
Vooremaa palus XIV Riigikogu esimesest istungist rääkida meie maakonnast valitud Riigikogu liikmetel.
Aivar Kokk, Isamaa:
„Olen kolm korda ametivannet andnud ja selles ei olnud küll midagi uut, aga tunne oli hea.
Seekord on Riigikogus uusi liikmeid päris palju. Loodame, et ka see koosseis seisab Eesti inimeste ja elu arengu eest. Presidendi kõne oli väga hea. On õige, et Riigikogu kõnepuldist ei kõnelda mitte ainult Riigikogu liikmetele, vaid kogu Eesti rahvale.
See on õige, et President tegi ettepaneku valitsus moodustada Kaja Kallasele, kui Riigikogu valimiste võitnud erakonna esimehele. Kui tänast situatsiooni vaadata, siis on kolm erakonda suutnud kokku leppida koalitsiooni moodustamise, ning usun, et Kaja Kallas mõistab, et tal pole seekord võimalik moodustada valitsust, kes saaks Riigikogu toetuse. Siis on presidendil võimalik teha uus ettepanek valimistel teiseks tulnud erakonna esimehele.“
Valdo Randpere, Reformierakond:
„Teisiti polnud suurt midagi, aga minul on tuju väga halb. Valus on vaadata, kuidas EKRE läheb valitsusse ja EKRE liige on Riigikogu esimees. Erakonna, mis õhutab viha ja mille ideoloogia on nii paljudele Eestis vastuvõetamatu. Kui kuulata nende väljaütlemisi, mida koalitsioonikõnelusi pidav Jüri Ratas peab iga natukese aja tagant siluma, siis nad ilmselt ei ole poliitiliselt küps erakond valitsusse minekuks.
Minu isiklik pettumus on, et Jüri Ratas läks EKRE-ga koostööle, kuigi Keskerakond enne valimisi lubas seda mitte teha. Nii vahetult pärast valimisi ei ole seni ükski erakond oma lubadusi murdnud. Ainuke, kes lubas nendega koostööd teha, oli Isamaa, seega neid inimesi, kes ei tahtnud näha EKRE-t valitsuses, oli ligi 70 protsenti.
President tegi ettepaneku valitsus moodustada Kaja Kallasele, kui valimised võitnud erakonna juhile, nagu ta enne valimisi ka lubas. Erinevalt mõnest teisest, peab president meil sõna.
Ja nagu ta oma kõnes ütles, on Riigikogu kõnepult koht, kust ei räägita mitte ainult Riigikogu liikmete vaid kogu rahvaga, siis kasutame seda võimalust. Kaja Kallas esitab Riigikogule valitsuse kokkupanemise alused. Kas see toetust leiab, on pigem teoreetiline võimalus, aga me saame näidata, milline oleks valitsus, mille moodustaks Reformierakond. Me ei kavatse lihtsalt pikali heita ja ära surra.
Valimiskampaania oli meil tõesti äge ja seda oli nii hea teha. Inimesed rääkisid meiega ja palju ka väga isiklikke asju, mis näitas, et usaldatakse mitte ainult mind, vaid ka erakonda ja maailmavaadet. Ja tulemused olid suurepärased, aga nüüd…“
Peeter Ernits, EKRE
„Neljapäeval toimus ju sisuliselt ainult juhatuse valimine. Loomulikult olen tulemusega rahul, hea meel, et pinginaaber sai Riigikogu esimehe kohale.
Presidendi kõnest kartsin hullemat, mõni säravam hetk oli ka, aga kõned ei ole tema tugevaim külg.
Kui nüüd rääkida sellest, et ta tegi Kaja Kallasele ettepaneku valitsus moodustada, siis andis ta Kallasele viisaka taandumisvõimaluse. Riigikogu matemaatika on juba kord selline, et kui 101 saadikust 55–56 kirjutavad esmaspäeval koalitsioonilepingule alla, siis ega talle palju võimalusi ei jää. Seda, et valitsust ei moodusta valimised võitnud erakond, on Eestis ennegi juhtunud. Nii 1999. kui ka 2003. aastal võitis valimised ju Keskerakond, aga valitsuse moodustas esimesel korral Laar ja teisel Parts.“
ANDRA KIRNA