Nelikümmend aastat Jõgevamaa kultuuripõllul

Airi Rütter on Jõgeva kandis kultuuripõldu kündnud peaaegu nelikümmend aastat. Selle aja jooksul ära tehtud suur töö leiab nüüd tunnustust ka riiklikul tasandil: täna võtab Airi Rütter Kadrioru lossis president Toomas Hendrik Ilveselt vastu Valgetähe V klassi teenetemärgi.

 

Selles, et Airist kultuuritöötaja sai, on “süüdi” tema suguvõsa, mille kõik liikmed kas laulsid, tantsisid, mängisid pilli, näitlesid või tegid kõike nelja korraga. Kõik need alad on ka Airil “veres” ning tänu sellele ongi ta kultuuritööl nii kaua vastu pidanud: ta on üks neist õnnelikest, kellel töö ja hobi suurel määral kattuvad.

Airi kultuuritegemised said alguse Järvamaal 43 aastat tagasi, 1973. aasta 15. juulist on ta aga seotud Jõgevamaa kultuurieluga: algul juhtis ta Laiuse kultuurimaja, seejärel oli aastaid Jõgeva KEKi kultuuritöö metoodik ning 1988. aasta 1. augustist on ta ametis olnud Jõgeva kultuurikeskuses. Nii saabki Airi tänavu tähistada kaht ümmargust tähtpäeva: Jõgevamaale tööle tulekust möödub tal 40 aastat ja Jõgeva kultuurikeskusse tööle asumisest  25 aastat. Lisaks sellele peab 25. sünnipäeva tema eestvedamisel loodud folklooriselts Jõgevahe Pere.

Jõgevamaal teavad Airit ja tema tegemisi kõik kultuuriga seotud inimesed, ent tema kuulsus ulatub ka üle Eesti ja kaugemalegi — eriti nüüd, pärast I Eesti Naiste Tantsupidu, mille üheks algatajaks Airi oli. Ta kandis ka peo peakorraldaja ja pealavastaja assistendi rasket koormat. Peo ettevalmistuste kõrvalt pidi muidugi ka siis tehtud saama tema põhitöö. Nii üks kui teine amet nägi muu hulgas ette rahaliste dokumentide allkirjastamist.

“Tagantjärele tõusevad ihukarvad püsti, kui mõtlen, et 2011. aastal maksti minu allkirjastatud dokumentide alusel välja suuremaid ja väiksemaid summasid ühtekokku kuue miljoni Eesti krooni eest. Siis kehtis meil, tõsi küll, juba euro, ent mõttes arveldasime ju ikka veel kroonides. Oleks selliste rahavoogude juures midagi viltu läinud, istuksin praegu võib-olla kinni,” ütles Airi Rütter naljatamisi.

Kohtukulli asemel ootab teda siiski presidendi autasu. Ehkki kätte saab ta selle alles täna, hakkasid inimesed talle kultuurikeskuses ja Jõgeva tänavatel õnne soovima juba autasustatavate nimekirja avalikustamise päeval. Õnnitlusi on tulnud ka rahvakultuuri valdkonna tegijatelt kogu Eestist.

“Tihti arvatakse, et kultuuritöötaja elu on ainult üks pidu ja pitsball, ning seepärast ei osata selle ameti pidajaid ka naljalt tunnustada. Kultuuriministeerium ei pea aga kultuurikeskusi ja rahvamaju ju üldse oma huvisfääri kuuluvaks. Ühe kultuurikeskuse juhile riikliku autasu andmine on sellises kontekstis küll päris haruldane nähtus,” nentis Airi Rütter.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus