Neli tundi Rohke Debelaki juhtimisel

Käisin esimest korda suurel aastalõpupeol Estonia kontserdisaalis, mille toetajateks Looduse Omnibuss, Eesti Loodusekaitse Selts, keskkonnaministeerium ja Eesti Energia. Muidugi on peamine promootor ja Jaan Riis, aga teda nägi pärast mõne tervituslause ütlemist laval vähe. Niisugune pidi olemagi parim korraldaja, kes paneb rohkelt inimesi tegutsema, jättes end tagaplaanile.

Sissejuhatuse tegi teenekas loodusfilmija Rein Maran, kes mõtiskles selle üle, mis see loodus üldse on, mis see looduskaitse on, kelle eest keda kaitsta tuleb. Muu loodus saaks inimeseta suurepäraselt hakkama ja loodust tulebki inimese eest kaitsta, et ta liigina välja ei sureks omaenda lolluse või mugavuseihaluse pärast! Ka keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus rõhutas, et tuleb teha õigeid otsuseid ja õppida paremini loodusega kooskõlas elama. Temagi oli autasustatute hulgas — Nabala looduskaitseala loomise algatuse eest.

Osavõtjatele kingiti saabuva aasta kalender. Aasta loodusesõbraks valiti hundiuurija Peep Männil, kes tõdes, et lõppev aasta oli tal töörohke, üle Eesti kutsuti paljudesse kohtadesse esinema. Kohapeal võis osta tema uut raamatut “Susi, kriimsilm, metsatöll …” ja ekraanil kommenteeris ta videoklippe, mida nad koos teise hundiuurija Marko Kübarsepaga olid rajakaamera abil salvestada saanud. Saime osa muusikavideost “Laul huntidest”.

Jälgimiskaameraid läheb ka siis vaja, kui tuleb kindlaks teha, kas lamba murdis koer või hunt: hundid tulevad puretud lamba juurde tagasi…

Triinu Taulil laulud olid omapärased. Pika vokaalsoolo käigus saime kuulda mitmekesiseid variatsioone hundi häälitsustest. Ei tea küll, mida hundid improvisatsiooni kohta arvanud oleksid. Väga sugestiivsed ja mõjusad, nagu alati, olid Riho Sibul ja Jaak Tuksam, saates end kitarridel. Kolme eesti algupärase lauluga lõpetasid Tuuli Taul -Velling ja Teet Velling. Kõige võimsamalt kõlasid helid Andres Uibo orelilt ja Ain Vartsi elektrikitarrilt. Ingmar Muusikus, kes on tänu oma perekonnale  seotud ka Võrumaaga ja tunneb selle nurgataguseid, näitas seal üles võetud slaide, paljud neist olid talveteemalised.

Keskkonnaminister õnnitles 26 noort inimest, kes olid sel aastal silma paistnud looduskaitsealase tööga. Eesti Looduskaitse Seltsi tänukirjad said peale ministri enda Vaike Hang, Reeli Kõiv, Enu Mäela, Alar Sikk (üle 600 km loodusraja loomise eest, mille on täielikult läbi käinud ta ise!), Andres Tarand (kliimateemalise raamatu eest), Anne Türn ja Elvi Viira.

Tänati selle aasta fotovõistluse võitjaid. Fotodel oli tabatud susi mööda teed kõndimas, tema selgekujulisi jälgi, kõrval juhuslik kaseleht nagu selleks, et saada mõõtudest aimu, oli foto, kus kuusepuu oli jõe kohale ümber kukkunud ja väidetavalt oli hunt kasutanud seda sillana….

Ei puudunud hunditeemalised luuletused Merle Jäägerilt.  Tagasihoidlikult teatas ta, et loeb ka omi hundisalme. Ta oli nimelt luuletanud libahundi teemal…

Tihe eeskava mõjus heatahtliku konferansjee poolt seotuna kosutavalt ja libauudiseid seekord ei edastatud.

i

EHA NÕMM

blog comments powered by Disqus